Praha – Důvodem uzavření koupaliště Džbán v Praze 6 pro letošní sezonu je podle spolumajitele firmy Molepo Jana Sýkory výhradně havarijní stav areálu. Sýkora to dnes řekl na zasedání kontrolního výboru zastupitelstva hlavního města. To, že by firma Molepo, která je vlastníkem koupaliště, uzavřením areálu pro návštěvníky chtěla vynutit změnu územního plánu v lokalitě, Sýkora odmítl. Změna územního plánu je potřebná pro výstavbu bytových domů v ulici Evropská, kterou má investor v plánu.
Ve špatném technickém stavu jsou podle jednatele firmy Molepo Jiřího Němce mimo jiné rozvody vody a elektřiny a objekty v areálu. Pro zajištění bezpečí návštěvníků areálu a pro to, aby koupaliště vyhovovalo zákonným normám, jsou podle něj nutné nákladné investice. Už dříve na webu koupaliště Němec avizoval, že areál vyžaduje rekonstrukci a investice asi za 100 milionů korun. Rekonstrukce areálu nyní podle Sýkory není pro firmu z finančních důvodů možná bez plánované výstavby. Pro tu je ale nutná změna územního plánu.
Proti výstavbě v okolí areálu Džbán a proti změně územního plánu v lokalitě se v pondělí vyslovili radní Prahy 6. Ti doporučili, aby hlavní město zkusilo do svého vlastnictví získat pozemky v bezprostředním okolí nádrže. Prodej pozemků, na nichž je volnočasový areál, hlavnímu městu dnes Sýkora nevyloučil, není ale podle něj pro firmu prioritou. Situaci ohledně Džbánu budou na svých zasedáních v únoru řešit zastupitelstvo hlavního města a zastupitelstvo městské části Prahy 6.
To, že "vlastníci koupaliště nechtějí otevřít koupaliště, pokud jim město nedovolí zastavět přírodní park", uvedli iniciátoři petice proti zástavbě pozemků v okolí nádrže Džbán. Petici k dnešnímu dni podepsalo přes 9000 osob. Postup firmy označili za vydírání už dříve někteří zastupitelé pražského magistrátu. Podobně se vyjádřili opoziční zastupitelé Prahy 6 za stranu Zelených. Opoziční zastupitelé Prahy 6 za Piráty v lednu uvedli, že "společnost Molepo si snaží silou vynutit změnu územního plánu tak, aby na cenných pozemcích bylo umožněno vybudovat bytové domy".
Firma Molepo získala celý areál roku 2012 za cenu zhruba 53 milionů korun a byla jediným účastníkem dražby majetku likvidovaného státního podniku Pražská kanalizace a vodní toky. Území okolo nádrže je považováno za vstupní bránu do Šáreckého údolí. Podle nynější podoby územního plánu lokalita slouží výhradně odpočinku a rekreaci.