V novorenesanční budově v Jindřišské ulici v Praze sídlí pošta už 150 let

Publisher
ČTK
24.10.2023 18:55
Czech Republic

Prague

Praha - Výběr informací o historické budově České pošty v Jindřišské ulici v Praze (pošta vypsala výběrové řízení na budovu, vyvolávací cena je 1,538 miliardy korun):

- Česká pošta v Jindřišské ulici v Praze 1 sídlí v rozsáhlé novorenesanční budově postavené v letech 1871 až 1874 a následně rozšiřované. V roce 1998 byla tato budova prohlášena za kulturní památku. Pošta tu nabízí široký okruh služeb, v bočním traktu s vchodem z ulice Politických vězňů sídlí její ředitelství. Zajímavostí je 1780 poštovních přihrádek, které se v budově nacházejí. Některé z nich mají původní podobu, některé jsou moderní. Česká pošta v Jindřišské sídlí od roku 1873, tedy rovných 150 let.

- Nyní čtyřpatrovou budovu postavil Jan Bělský v novorenesančním slohu podle návrhu Antonína Brandnera. Její dominantou a centrem je velká odbavovací hala s prosklenou střechou. Tento prostor byl původně dvorem, kam zajížděly poštovní vozy. O jeho novorenesanční výtvarnou výzdobu se zasloužil malíř Karel Vítězslav Mašek, významný český představitel symbolismu a secese. Zachytil tam scény z dopravy a poštovnictví a také množství botanických motivů, které mají nějakou souvislost s historií tohoto místa. Na ochozu ve dvoraně se nacházejí historické fotografie zaměstnanců pošty a staré poštovní přihrádky.

- První zmínky o lokalitě, kde dnes stojí v Jindřišské ulici budova pošty, jsou spojovány se jménem Anděla z Florencie, dvorního lékárníka císaře Karla IV. Měl tam nejen dům, ale především proslulou zahradu s léčivými bylinami. Je uznáván jako zakladatel systematické lékárnické činnosti v Praze a od jeho jména se odvíjí i znak pražských lékárníků. V roce 1743 byla na tomto místě postavena klášterní budova s kaplí Zvěstování Panny Marie podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera pro řád celestinek. Ne však na dlouho. Už v roce 1782 byl klášter zrušen Josefem II. a o dva roky později prodán eráru, působil tam kolkovní úřad a po přestavbě továrna na tabák. V roce 1812 byla továrna přeložena do Kutné Hory a zde zůstal jen sklad.

- V roce 1871 byl bývalý klášter zbořen a uvolnila se tak rozsáhlá stavební parcela. Na ní pak bylo rozhodnuto vystavět ústřední poštovní budovu. Stalo se tak v letech 1871 až 1874, kdy vyrostla původně třípatrová budova s levým dvoupatrovým křídlem, zadní trakt byl přízemní. V roce 1885 bylo dostavěno druhé patro předního příčného traktu a o deset později zadní budovu nahradilo třípatrové příčné křídlo a zároveň byla vystavěna telefonní věž ve druhém nádvoří (později zanikla). V roce 1898 byla upravena přepážková hala, zároveň byla zastropena a prosklena. O plány na přestavbu a rozšíření budovy hlavní pošty v roce 1901 se částečně zasloužil poštovní architekt Friedrich Setz. Čtvrté patro bylo přistavěno v roce 1922.

- V letech 1937 až 1939 se plánovalo velmi podstatné rozšíření budovy České pošty a vzniknout měla desetipatrová stavba, což se mnohým lidem nelíbilo. Kromě toho měl být vystavěn podzemní tunel spojující budovu pošty s Masarykovým nádražím s odbočkou na Wilsonovo. Druhá světová válka však tento velkolepý plán překazila. Za Pražského povstání byla pošta místem tvrdých bojů, když se ji nacisté marně pokoušeli obsadit.

- Budova byla několikrát rekonstruována (na přelomu 40. a 50. let, v 60. letech a v 90. letech). Od roku 1996 do roku 1999 se uskutečnila generální rekonstrukce a modernizace budovy za 682 milionů korun. Hlavní pozornost byla věnována dvoraně, která se stala moderním pracovištěm pro styk se zákazníky.

- O prodeji budovy se několikrát spekulovalo již dříve. Například v červenci 2019 pražský magistrát oznámil, že jedná s Českou poštou o možném odkupu jejího sídla v Jindřišské ulici s tím, že by tam po roce 2028, kdy skončí pronájem Škodova paláce, umístit své úředníky. Pošta následně uvedla, že budovu k prodeji nenabízí.

- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) letos v dubnu řekl, že se nebrání úvahám o tom, že by Česká pošta mohla budovu prodat. Před měsícem se nabídla poštu budovu na portálu veřejné správy s minimální cenou ve výši odhadu 1,325 miliardy korun. Nyní Česká pošta vypsala na budovu výběrové řízení, s vyvolávací cenou 1,538 miliardy korun bez DPH. Tendru předcházela nabídka objektu státním institucím, kterou nikdo nevyužil.

- O budovu má stále zájem hlavní město, které má právo na dorovnání nejvyšší nabídky v nyní vyhlášeném výběrovém řízení. Zájem pražského magistrátu zúčastnit se případných aukcí České pošty na prodej centrální pobočky a dalších nemovitostí schválili pražští zastupitelé koncem června. Město tehdy uvedlo, že by preferovalo přímý odkup nemovitostí.
0 comments
add comment

Related articles