V Moravském krasu vznikají dvě nové budovy pro návštěvníky

Source
Vladimír Klepáč
Publisher
ČTK
24.02.2015 22:40
Czech Republic

Blansko

Aleš Burian
Gustav Křivinka
Pavel Pekár

Blansko - V centru Chráněné krajinné oblasti Moravský kras na Blanensku vzniknou letos dvě nová zařízení pro turisty. Prvním bude Dům přírody za 86 milionů korun, který bude prezentovat kras jako jedinečnou přírodní lokalitu, druhým bude vstupní budova do Punkevních jeskyní za 48 milionů. Obě budovy mají podobný účel, rozdílné jsou svým architektonickým pojetím. Dům přírody je z přírodních materiálů, dřeva a kamene, budova jeskyní je moderní, ze skla, betonu a železa. ČTK to dnes řekli pracovníci správy krasu.
    Punkevní jeskyně jsou propojené se dnem propasti Macochy, známé jsou svou krápníkovou výzdobou i podzemní plavbou a ročně je navštíví téměř 200.000 turistů. Tvůrcem jejich nové vstupní budovy jsou architekti Gustav Křivinka a Aleš Burián. Vytvořili například brněnský AZ Tower, jenž je se svými 111 metry nejvyšší budovou v ČR. Stejně jako u tohoto a dalších projektů použili architekti i u budovy jeskyní nejmodernější řešení.
    "Novou budovu podpírají zešikmené kovové sloupy. Jako zdivo je použit pohledový beton, který je protiváhou vápencovým skalám v úzkém Pustém žlebu, kde se do podzemí vstupuje. Jejich obraz by se měl odrážet ve sklech objektu," řekl ČTK vedoucí správy jeskyní Jiří Hebelka. S otevřením budovy počítá 1. září.
    Jde o objekt s rovnou střechou, která bude pokryta trávou. Původní prvorebliková budova se musela strhnout. Hebelka zdůraznil, že také ve světě se stále častěji staví budovy pro turisty u jeskyní podle odvážných návrhů a z nejmodernějších materiálů. Například před jeskyní v Niaux ve Francii slouží jako zázemí pro turisty budova pokrytá plechem, který nechali její tvůrci záměrně zrezivět.
    Zcela jinak bude pojat Dům přírody, jenž vzniká u Hotelu Skalní mlýn, tedy jen dva kilometry od vstupu do Punkevních jeskyní. Architekt Pavel Pekár vsadil na klasické materiály - kámen a dřevo. "Předpokládáme, že tak lépe zapadne do krajiny. Samozřejmostí je mnoho ekologických řešení spojených s vytápěním nebo používáním užitkové vody," řekl dnes ČTK vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka. S otevřením objektu s výstavou o krasu se počítá již v červnu. Turistům má expozice vysvětlit, proč je Moravský kras chráněný.
    Projekty v obou případech spolufinancuje EU, která uhradí až 85 procent nákladů. Zbytek doplatí stát. Domy přírody by měly postupně vzniknout ve všech národních parcích a chráněných oblastech v zemi. Podle ekologů je nutné lépe vysvětlovat turistům, jal lze tyto výjimečné oblasti chránit.
0 comments
add comment