Kolín - V Kolíně do konce května skončí opravy okolí chrámu svatého Bartoloměje. Následně přijde na řadu vybavování interiérů, první návštěvníci by se sem mohli podívat zhruba v polovině září na Dny evropského dědictví. Stavební práce započaly na přelomu let 2017 a 2018, vyjdou zhruba na 90 milionů korun, 90 procent nákladů pokryje dotace z EU a od státu, řekl ČTK starosta Michael Kašpar (Změna pro Kolín).
Hotové jsou již zelené parkány, opravené jsou vnější i vnitřní hradební zdi, nové je osvětlení. "Připravuje se vinohrad, je hotové zavlažování a jenom se připojí na svod dešťové vody," řekl Kašpar. Do země bude nainstalována akumulační jímka, do které se bude dešťová voda zachytávat.
Dělníci nyní dokončují dláždění prostoru mezi zvonicí a starou školou. Téměř hotová je zvonice, v níž bude expozice. Pracuje se na budově staré školy, kde je podle starosty ještě nejvíce práce. "Připravují se zde další expozice, dodělávají se vnitřky, je hotová fasáda a střecha," řekl Kašpar.
Dokončují se práce v kostnici, kde se dodělává kosterní výzdoba. "Areál už začíná být připraven, stavební práce probíhají do konce května," řekl Kašpar. Opravy nabraly zpoždění, původně měla být celá rekonstrukce hotova do konce loňského roku.
Jedním z důvodů zpoždění je i archeologický průzkum, při kterém se odhalilo původní městské pohřebiště. Odkryté hroby jsou z období pozdního středověku a raného novověku, rámcově z horizontu 16. až 17. století.
Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně je významnou gotickou sakrální stavbou. Vybudován byl ve druhé polovině 13. století, ze kterého se dochovalo trojlodí s dvojicí osmibokých západních věží. Ve 14. století Petr Parléř postavil nový katedrální chór s věncem kaplí. Na začátku 16. století byla přistavěna zvonice.