V Bauerově vile u Kolína bude Gočárovo muzeum

Source
Markéta Horešovská
Publisher
ČTK
21.05.2008 23:25
Germany

Berlin


Praha - Muzeum významného českého architekta Josefa Gočára (1880-1945) bude koncem června otevřeno v kubistické Bauerově vile v Libodřicích u Kolína. Gočár ji pro tamního majitele velkostatku Adolfa Bauera postavil v  letech 1912 až 1914 a nyní skončila její rekonstrukce. Vedle expozice o Gočárově díle v budově vznikne i galerie kubistického designu.
    Rekonstrukci od roku 2005 prováděla Nadace českého kubismu, která vilu vlastní. Vila je kulturní památkou a je jedinou venkovskou kubistickou vilou v Česku. Dalších pět kubistických vil je v Jičíně a Pelhřimově - od Pavla Janáka, v Praze od Josefa Chochola, v Lysé nad Labem od Emila Králíčka a v Olomouci od Rudolfa Stockara.
    Interiéry Bauerovy vily návštěvníkům nabídnou atmosféru počátku 20. století. Nosnými body expozice jsou dochované prvky interiérů, především zařízení koupelny, krbové zařízení, dřevěná vestavěná skříň či knihovna. V rámci provedeného průzkumu byly objeveny vzorky tapet, podle nichž jsou vyrobeny repliky.
    Interiér doplňuje dobový kubistický mobiliář a exponáty výtvarného a užitého umění. V prvním patře je expozice věnovaná historii a rekonstrukci vily, Josefu Gočárovi a českému kubismu vůbec, také však památkám moderní architektury v regionu.
    Projekt libodřické vily vznikl pravděpodobně na podzim roku 1912, na jehož počátku Gočár vyprojektoval známý pražský Dům U Černé Matky boží či lázeňský dům v Bohdanči. Pro vzhled Bauerova domu je podle odborníků charakteristické, že se u něj kubistické formy neomezují jen na dekorativní orámování oken a na zešikmenou hlavní římsu. Kubisticky tu chtěl Gočár vytvarovat celý objem vily.
    Kubistické detaily jsou i v interiéru vily - z původního zařízení se dochoval krb, schodiště, dřevěná vestavěná skříň, knihovna, koupelna, kotel ústředního topení a prádelna. Při rekonstrukci byly také objeveny vzorky tapet, podle nichž se vyrobily jejich repliky.
    Vila byla dědicům Bauera za druhé světové války zabavena jako židovský majetek a od roku 1945 v něm sídlila správa obce. Po roce 1948 se vila využívala i jako pobočka knihovny a mateřská škola. V roce 2002 ji koupila Nadace českého kubismu, která provedla v letech 2005 až 2008 její generální rekonstrukci podle návrhu Michala Sborwitze. Exteriér i interiéry byly rekonstruovány se snahou přiblížit se co nejvíce původnímu vzhledu, obnoven byl i pozemek okolo vily a rehabilitovány dochované vzácné dřeviny.
    Rekonstrukce Bauerovy vily je součástí projektu Kubismus na venkově, jenž je spolufinancován Evropskou unií a českým státem. Podporu poskytl také Středočeský kraj.
0 comments
add comment

Related articles