Litomyšl - Tři zájemci o vilu Klára v Litomyšli, pro niž město nemá uplatnění a na opravy mu chybí peníze, za objekt nabídli podobné ceny mezi sedmi a osmi miliony korun. Vedení města s nimi bude dál jednat, důležitým kritériem bude plánované využití, přínos pro obyvatele a respektování historického rázu místa v blízkosti zámku. Přestože město nabídku prodeje vily široce propagovalo, přihlásili se zájemci z Litomyšle a okolí. Dva musela radnice vyřadit, protože nesplnili podmínky. O pronájem budovy nikdo zájem neprojevil, řekl dnes novinářům starosta Daniel Brýdl (Generace 89).
"Klára není tak zajímavá v rámci České republiky, nikdo za ni nenabídl nějaké vyšší desítky milionů korun, protože všichni tři zájemci odhadují investice na opravy až někde ke stu milionů korun. My jsme pro Kláru nenašli potřebné využití, myslíme si, že soukromník to dokáže využít a především opravit lépe a rychleji," uvedl Brýdl.
O vilu má zájem společnost AGM Holding ve spolupráci se spolkem Školamyšl, do soutěže přihlásila projekt, jehož záměrem je vybudovat ve vile nové centrum vzdělávání a sociálních služeb. V objektu by mělo vzniknout zázemí pro střední školu navazující na aktivity Základní školy Školamyšl, dětskou skupinu, kavárnu a edukační centrum spojené s galerií a ubytováním v podkroví. Firma Kubík plánuje zrekonstruovat budovu na ubytovací zařízení a rehabilitační středisko v přízemí. Společnost Tramon předložila návrh na vybudování Zdravotní kliniky Klára. Veřejnosti by nabídla nadstandardní soukromou poradenskou a rehabilitační lékařskou péči spojenou s možností ubytování v podkroví. Rozhodnout o prodeji by měli zastupitelé na jaře příštího roku.
Vilu Klára chtělo město prodat už v loňském roce, žádný z návrhů dvou investorů ale mezi zastupiteli nezískal podporu. V minulé soutěži radnice určila jednotnou prodejní cenu šest milionů korun, hlavními hledisky výběru byly budoucí využití, přínos pro obyvatele a respektování historického rázu místa.
Zájem už vloni projevila místní společnost Kubík, která provozuje hlavně maloobchody a velkoobchody s potravinami a textilem. Za objekt nabídla 11 milionů korun, firma sídlí vedle vily v takzvaném novém pivovaru. Chtěla spojit oba areály a vybudovat zážitkový kongresový hotel s wellness, pivovarem, ve vile by byl částečně lázeňský provoz a ubytování a velké podzemní parkoviště. Slibovala také vytvoření 78 pracovních míst. Proti prodeji společnosti Kubík vznikla petice. Autoři Petice za záchranu genia loci zámeckého návrší v Litomyšli považují plán firmy za nepřiměřeně ambiciózní a riskantní. Vadí jim také, že by byl blízko renesančního zámku.
Druzí loňští zájemci, manželé Kučerovi, chtěli vybudovat z vily komunitní centrum s kavárnou a dílnou pro seniory. Uvažovali také o spolupráci s Fakultou restaurování Univerzity Pardubice, která ve městě sídlí a potřebuje ubytovat zahraniční studenty, případně o dalším pronájmu. Za budovu chtěli zaplatit šest milionů korun.
Napodruhé jsou podmínky soutěže volnější. Budoucí uživatel může vilu upravit s ohledem na územní plán a vazby na okolní objekty zámku s pivovarem a klášterními zahradami, které tvoří jeden urbanistický a architektonický celek. Nemůže změnit výšku budovy. Město klade důraz na kvalitní architekturu a požaduje také vytvoření adekvátních parkovacích kapacit. Možností také je, že by si zájemce budovu pronajal.
Litomyšl získala budovu v roce 2020 za pět milionů korun od Pardubického kraje. Do roku 2018 v ní sídlila léčebna dlouhodobě nemocných, objekt byl ale ve špatném stavu a hejtmanství léčebnu přestěhovalo do areálu Litomyšlské nemocnice.
Vila z roku 1895 je v novorenesančním slohu, dal si ji postavit sládek Karel Sedlák z Litomyšle. Od roku 1929 byla Domovem svaté Kláry ve správě řádu Karla Boromejského, spolku ji Sedlák daroval. Od roku 1949 byla majetkem státu. Oddělení pro dlouhodobě nemocné tam bylo od roku 1974.