Litomyšl - Litomyšl se znovu pokusí najít zájemce o vilu Klára, pro niž město nemá uplatnění a na opravy mu chybí peníze. Prodat ji chtělo už v loňském roce, žádný z návrhů dvou investorů ale mezi zastupiteli nezískal podporu. V novém zadávacím řízení budou proto podmínky volnější, řekl dnes zastupitelům starosta Daniel Brýdl (Generace 89).
"Shodli jsme se, že vilu Klára opět nabídneme, ale v nejširší možné variantě, tedy nejen k prodeji, ale i dalšímu právnímu typu zcizení, tedy teoretickému pronájmu od bydlení po investice. Je to zajímavý dům v zajímavé lokalitě. Shodli jsme se na velké změně, že nabídka bude v dvoukolovém řízení," uvedl Brýdl.
Do konce května by měli zájemci předložit záměr zhruba na deseti stranách, co by chtěli z vily vytvořit. Součástí má být i finanční rozvaha a zajištění financování. Radnice ale nevyžaduje stavební projekt nebo vizualizace, neboť by byly pro možné investory nákladné. V druhém kole vybraní zájemci představí vedení města své vize včetně budoucí podoby objektu.
V minulé soutěži radnice určila jednotnou prodejní cenu šest milionů korun, hlavním hlediskem výběru bylo budoucí využití, přínos pro obyvatele a respektování historického rázu místa v blízkosti zámku. Nyní jsou podmínky volnější. Budoucí uživatel může vilu upravit s ohledem na územní plán a vazby na okolní soubory a objekty zámku s pivovarem a klášterními zahradami, které tvoří jeden urbanistický a architektonický celek. Nemůže změnit výšku budovy. Město klade důraz na kvalitní architekturu a požaduje také vytvoření adekvátních parkovacích kapacit.
Zájem v minulém kole projevila místní společnost Kubík, která provozuje hlavně maloobchody a velkoobchody s potravinami a textilem. Za objekt nabídla 11 milionů korun, firma sídlí vedle vily v takzvaném novém pivovaru. Chtěla spojit oba areály a vybudovat zážitkový kongresový hotel s wellness, pivovarem, ve vile by byl částečně lázeňský provoz a ubytování a velké podzemní parkoviště. Slibovala také vytvoření 78 pracovních míst. Proti prodeji společnosti Kubík vznikla petice. Autoři Petice za záchranu genia loci zámeckého návrší v Litomyšli považují plán firmy za nepřiměřeně ambiciózní a riskantní. Vadí jim také, že by byl blízko renesančního zámku.
Druzí zájemci, manželé Kučerovi, chtěli vybudovat z vily komunitní centrum s kavárnou a dílnou pro seniory. Uvažovali také o spolupráci s Fakultou restaurování Univerzity Pardubice, která ve městě sídlí a potřebuje ubytovat zahraniční studenty, případně o dalším pronájmu. Za budovu byli ochotni zaplatit šest milionů korun.
Litomyšl získala budovu v roce 2020 za pět milionů korun od Pardubického kraje. Do roku 2018 v ní sídlila léčebna dlouhodobě nemocných, objekt byl ale ve špatném stavu a hejtmanství léčebnu přestěhovalo do areálu Litomyšlské nemocnice.
Vila z roku 1895 je v novorenesančním slohu, dal si ji postavit sládek Karel Sedlák z Litomyšle. Od roku 1929 byla Domovem svaté Kláry ve správě řádu Karla Boromejského, spolku ji Sedlák daroval. Od roku 1949 byla majetkem státu. Oddělení pro dlouhodobě nemocné tam bylo od roku 1974.