Stavbaři dokončují hrubou stavbu rekonstrukce Ostravice-Textilie

Publisher
ČTK
07.09.2022 18:50
Czech Republic

Ostrava


Ostrava - Rekonstrukce bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia v centru Ostravy přechází do další fáze. Stavbaři za pět měsíců dokončili potřebné demolice a nyní dokončují hrubou stavbu, na kterou už budou moci navázat povrchové úpravy. Celková rekonstrukce dvou částí komplexu, který v Ostravě chátral více než dvě desítky let, počítá i se vznikem některých zajímavých prvků. Novinářům to na dnešním kontrolním dni řekli zástupci investora, stavební firmy i města.


"Dokončili jsme bourací práce na objektu, to znamená, že objekt se kompletně vyčistil do té podoby, aby mohly být prováděny povrchové úpravy, podlahy, dát tam vevnitř příčky. Je to nachystáno do té fáze, abychom dál mohli pokračovat na těch stavebních pracích, které už půjdou vidět. Zatím to byla demolice," uvedl Michal Bystroň, majitel stavební firmy, která renovaci provádí. Dodal, že na stavbě denně pracuje zhruba 30 až 40 lidí. "Objevily se i nějaké nové věci, které se budou muset technicky a projekčně vyřešit, a uvidíme, zdali to bude, nebo nebude mít dopad na termín," řekl Bystroň. Zatím se podle něj naplánovaný harmonogram daří dodržet. "Do konce termínu, do června 2023, je daleko, ale je možné, že některé věci, které tady jsou, si vyžádají mírné prodloužení termínu," řekl Bystroň, podle kterého jde o poměrně náročnou stavbu. "Ten dům vlastně stavíme zevnitř úplně znovu. Není to úplně běžná rekonstrukce."

Renovace zahrnuje opravu dvou částí komplexu, tedy obchodního domu Textilia, který byl postaven koncem 20. let minulého století podle návrhu avantgardní berlínské architektky Marie Frommerové, a nájemního a obchodního domu z roku 1911 moravského architekta Felixe Neumanna. Ostravica-Textilia byla v provozu do roku 2000, kdy se kvůli neodborně prováděným stavebním zásahům zřítila za plného provozu část objektu.

"Ty domy jako takové budou rozděleny svým charakterem, dům A Felixe Neumanna bude řekněme syrovější a odhalenější, líbí se nám tam spousta starých stěn, které nechceme zakrýt a chceme je doplnit moderními materiály - hliníkem, sklem a hladkými štukami, elegantními světly a podobně. Budova B se schodištěm Marie Frommerové, tak tam je to úplně bez debat, ta si zaslouží návrat k té čisté eleganci - sklo, čisté povrchy, čisté stropy," uvedl manažer projektu Daniel Zeman.

Podle něj by renovace měla přinést několik zajímavých prvků. "Ostravice nehraje roli jenom sama pro sebe, ale také jakési vstupní brány do Ostravy. Naše myšlenka pro uzel Karolina, nástupní stanici, je ta, že večer, když se podíváte do staré Ostravy, tak Ostravice bude zářit. Zejména vespod, kde okna mají skoro šest metrů, bude tam restaurace i kavárna a měla by to být taková světelná brána do té staré, krásné Ostravy," uvedl Zeman. Dalším zajímavým prostorem, který architekt nazval Malá Itálie, by měl být spojovací prostor mezi oběma budovami, kde bude skleněný výtah a lávky.

Přízemí a první patro by mělo sloužit spíše jako veřejný prostor, který by měl vytvořit například i zázemí pro studenty. Ve vyšších patrech by pak mělo vzniknout zázemí pro firmy. Modernizace má přijít zhruba na 300 milionů korun.

"Myslím, že všichni vidíme, že sice je tady ještě spousta práce..., ale že už ta proměna je uvěřitelná. Od samého počátku jsme se snažili o to, aby se společně s budovami opravil i veřejný prostor náměstí Edvarda Beneše, proto jsme před rokem a půl začali připravovat urbanistickou soutěž na ten veřejný prostor. Vysoutěžili jsme návrh, který se už teď začne projektovat. Představa je taková, že by se začal realizovat nejpozději v roce 2024," uvedl primátor Tomáš Macura (ANO).

Proměna bývalého obchodního domu byla v minulosti předmětem řady diskusí i návrhů na jeho využití. Dlouhodobě se však nedařilo náročnou renovaci uskutečnit. Aktuální rekonstrukci provádí soukromý investor a současný vlastník objektu, akciová společnost Ivančice property.
0 comments
add comment

Related articles