Lety - Muzeum romské kultury, které spravuje areál bývalého vepřína v Letech, zatím nedostalo od státu peníze na archeologický průzkum a demolici objektů. Bývalá vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v usnesení slíbila, že stát zaplatí demolici vepřína včetně odstranění ekologické zátěže a rekultivace, demolice by měla stát 117 milionů Kč. Současná vláda Andreje Babiše (ANO) zatím usnesená nepotvrdila. ČTK to řekla mluvčí Muzea romské kultury Kristina Kohoutová. Vepřín stál poblíž místa, kde býval romský koncentrační tábor.
Dvouměsíční archeologický průzkum za 1,5 milionu Kč měl začít v květnu, dosud nezačal. Ministerstvo kultury chtělo převést částku na demolici do svého letošního rozpočtu z vládní rozpočtové rezervy.
"Tento bod jsme dvakrát předložili vládě, dosud nebyl doprojednán, budeme ho tedy předkládat znovu do konce prázdnin. Až bude tento bod zařazen na program jednání vlády a bude projednán, tak poté budeme moci říci, kdy Muzeum romské kultury finance obdrží," řekla ČTK mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.
Muzeum romské kultury zatím dělá v areálu v Letech přípravné práce. Demolici by měl předcházet archeologický průzkum. "Ale nemáme ty peníze, takže nemůžeme ani zaplatit archeologický výzkum. Peníze nejsou proto, že současná vláda musí revokovat a potvrdit usnesení vlády z loňského roku, které určilo peníze na demolici. Usnesení nepotvrdila, peníze ještě nejsou odsouhlaseny a nebyly převedeny. Můžeme dělat nutné věci jako ostraha objektů, ale nemůžeme pokračovat v investičních věcech," řekla Kohoutová.
Vepřín by se měl bourat příští rok, jak řekla ČTK v dubnu ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová. Na nový památník chce přispět Norsko milionem eur (asi 25,8 milionu Kč). V areálu by mělo být návštěvnické centrum s expozicí, s archeologickými nálezy a přednáškovým sálem
Vepřín převzalo v dubnu Muzeum romské kultury od firmy Agpi. Vepřín o rozloze 7,1 hektaru se stavěl od roku 1972, ve 13 halách bylo 13.000 zvířat. O výkupu a vzniku pietního místa se mluvilo přes 20 let.