Praha zamýšlí nechat podepřít podzemí Stalinova pomníku

Publisher
ČTK
12.09.2019 08:35
Czech Republic

Prague

Praha - Pražský magistrát zamýšlí, že nechá podepřít nejpoškozenější místa bývalého Stalinova pomníku na Letné. Důvodem je havarijní stav podzemní stavby a její špatná statika. Na dnešním jednání magistrátního kontrolního výboru to řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Magistrát by měl ve čtvrtek dostat odborné posudky na stav pomníku, na jejichž základě se rozhodne, jak přesně postupovat. Co bude s prostory dál, zatím není jasné.


"Závěry (posudku) jsou takové, že dochází k prohýbání konstrukcí, a to někde až dvakrát či třikrát oproti tomu, co povolují normy. Je to z důvodu nefunkčních izolací. Životnost té stavby je kolem 50 let a nyní je jí už 70 let," řekl Chabr.

Nejrychlejší a nejefektivnější by nyní bylo podle Chabra zajistit podzemní prostor podpěrami, které by zabránily případným propadům. Podepření by si vyžádalo investice v řádu nižších jednotek milionů korun. Systém by měl výhodu nejen nižších nákladů, než na kolik by vyšla kompletní oprava, ale prostor kolem bývalé sochy by nemusel být uzavřen a zůstal průchozí. "Podpěry by zajistily prohnutá místa a garantovaly, že nedojde ke zřícení," řekl Chabr.

Kompletní oprava podzemí by podle radního vyšla na stovky milionů korun. Dřív, než by ji ale město nechalo udělat, bylo by podle něj dobré, aby se město rozhodlo, jak prostor v budoucnu využije. "V minulosti se tam dělaly minimální sanace, ale žádná z minulých politických reprezentací nerozhodla, co s tím. I minimální sanace bude znamenat rekonstrukci v řádu stovek milionů. Je pak otázka, co s tím chceme dál, zda jen statické zajištění Letenských sadů," řekl Chabr.

Vedení Prahy si nechalo vypracovat dva odborné posudky. Jakmile se s nimi seznámí, začne jednat s Prahou 7 a jejím stavebním odborem, jak dál postupovat.

Minulé vedení Prahy plánovalo v podzemí vybudovat galerii. Nynější vedení to zamítlo. Zástupci Spojených sil pro Prahu (TOP 09) po volbách navrhovali vybudovat v něm muzeum totalitních režimů. Ani tento záměr město neschválilo, nelíbil se zejména zástupcům Prahy Sobě.

Jeden z nejbizarnějších evropských komunistických monumentů byl po šestileté výstavbě odhalen v roce 1955, kdy se éra uctívání sovětského vůdce, který zemřel v roce 1953, blížila ke konci. V únoru 1956 Stalinův nástupce Nikita Chruščov na 20. sjezdu Komunistické strany Sovětského svazu odsoudil kult Stalinovy osobnosti. I přesto pražští komunisté o odstranění 22 metrů vysokého pomníku rozhodli až začátkem 60. let.

Počátkem 90. let se v prostorách uvnitř podstavce konaly kulturní akce. Největší byla výstava Totalitní zóna, během níž začalo z útrob pomníku zprvu pirátsky vysílat Radio 1, tehdy jako Radio Stalin.
0 comments
add comment

Related articles