Praha chystá novelu vyhlášku o stavebních předpisech

Source
Karel Čapek
Publisher
ČTK
12.02.2014 23:20
Czech Republic

Prague

Praha - Praha připravuje novelu vyhlášky o stavebních předpisech. Týká se základních urbanistických pravidel a pojmosloví, zabývá se ale také například omezováním reklamy nebo parkovacích míst v centru. Její návrh již dostaly k připomínkování městské části. Některé z nich nešetří kritikou. Autoři se brání, návrh podle nich řeší soudobé problémy města. Kritiku považují za politicky motivovanou. Příznivci i odpůrci se shodují, že se jedná o zásadní dokument, který postihne život většiny Pražanů.
    "Současný předpis řeší problémy města v 19. století a neřeší problémy města 21. století," shrnul důvod změny koordinátor projektu Pavel Hnilička z Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). Na tvorbě návrhu podle něj pracuje asi dva roky 30 lidí. Zpracovali analýzy současného stavu, inspirovali se také situací ve Vídni, Mnichově nebo Amsterdamu. Při práci na samotném předpisu prý spolupracovali s odborníky z různých profesí.
    Podle autorů nové stavební předpisy definují "obecné požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby v Praze", řeší soudobé problémy města a reagují na nežádoucí jevy jeho fungování. Věnuje se prý dosud opomíjeným urbanistickým vztahům. "Vychází z vědomí, že budovy nejsou pouhými solitéry, nýbrž spoluvytvářejí obraz města," uvedli autoři na webu IPR.
    K novele vyhlášky se již vyjádřily magistrátní odbory, do 18. února mohou připomínky posílat městské části. Některé z nich netají svou skepsi. Například rada Prahy 1 podle starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09) schválila soupis mnoha připomínek. "Z hlediska profesionality je na velmi vysoké úrovni. Rada ale nesouhlasí s celou řadou bodů," řekl Lomecký novinářům.
    Kritizuje například nižší koeficienty parkování, snahu o vyčlenění části vozovek pro cyklisty nebo to, že v návrhu chybí výčet míst, kde by neměla být reklama. Podobné připomínky má i místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS). Návrh se podle něj nijak nezmiňuje o školství a snížení koeficientů přinese obrovské problémy při parkování. Nesouhlas s návrhem vyslovila také Praha 6, podle které se bude moct například na základě vyhlášky více stavět v záplavových území
    Ke kritice se připojil i místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek (ODS), podle kterého návrh "uvolňuje jakékoli regulace" a je složitý, i předseda pražské ODS Filip Humplík (ODS), podle kterého vyhláška přináší chaos. Označil ji za bianko šek pro stavebníky a urbanisty. "V jejím důsledku se totiž Praha stane permanentním staveništěm na příští desítky let," sdělil ČTK.
    Hnilička se kritice brání, vidí za ní politickou motivaci proti primátorovi Tomáši Hudečkovi (TOP 09), který její přípravu spustil. Mírné snížení koeficientů parkování v centru podle něj vychází ze snahy omezovat počet aut. "Vycházíme z toho, že čím víc se jim dá prostoru, tím více jich v centru je," poznamenal s tím, že jde o trend z velkých měst západní Evropy. "Nad konkrétními čísly lze vést debatu, jsme připraveni o tom diskutovat," dodal. Podobný je podle něj postoj i k cyklistice.
    Zcela odmítá, že by návrh umožnil návrat reklamy do centra. Dokument podle něj navrhl dvě řešení. První by na území města zakázalo veškerou reklamu nad šest metrů čtverečních, druhé nad 15 metrů čtverečních. Většina názorů, které zaznamenal, se prý zatím přiklání k první, výrazně tvrdší variantě.
0 comments
add comment

Related articles