Památkáři chtějí znovu získat peníze na opravy zámku v Litomyšli

Publisher
ČTK
21.05.2019 17:20
Czech Republic

Litomyšl


Litomyšl - Památkáři se chtějí znovu pokusit získat peníze na opravu zámku v Litomyšli, který je zapsán na seznamu UNESCO. Získat evropskou dotaci se jim již dvakrát nepodařilo, neuspěli ani s projektem na opravy blízkého Panského domu. Nyní mají peníze vyčleněné v národním programu Péče o národní kulturní dědictví I. ministerstva kultury.


"Nově by měl zřejmě projekt zahrnovat všechny fasády zámku, což v předchozím nebylo," řekl dnes ČTK Ota Minařík, investiční referent Národního památkového ústavu (NPÚ), který má opravu zámku na starosti. Podle něj by opravy mohly začít v roce 2021.

Poslední projekt na obnovu zámku obsahoval nákladnou opravu zámecké budovy, včetně části sgrafit a pořízení nové divadelní konstrukce šetrnější k památkovým hodnotám zámku. V Panském domě měl být depozitář uměleckých děl. Památkáři tvrdili, že oba projekty s požadovanými dotacemi celkem více než 250 milionů korun byly dobře připravené, ale doplatily zvláště na to, že objekty nejsou v havarijním stavu.

Podle Petry Hrušové z ministerstva kultury je v programu Péče o národní kulturní dědictví I. na období 2019 až 2024 na celkovou obnovu zámku alokováno 380 milionů korun. Památkáři již odeslali na ministerstvo kultury investiční záměr, na dokončení projektu obnovy objektu zámku, panského domu a lunetové římsy žádají o pět milionů korun. Náklady na opravy se podle dřívějších odhadů pohybují kolem 380 milionů korun. "Již nyní je ale jisté, i kvůli vývoji na trhu stavebních firem a cen prací a materiálů, že tato dotace nebude postačovat," sdělila ČTK Lucie Bidlasová, mluvčí NPÚ v Sychrově, pod nějž litomyšlský zámek spadá. Památkáři proto budou hledat další možnosti, jak potřebné peníze doplnit a budou žádat o navýšení původní částky.

Zámek v Litomyšli je cennou ukázkou úpravy italského renesančního paláce pro podmínky zaalpských zemí. Byl postaven v 60. až 80. letech 16. století Vratislavem z Pernštejna jako dar pro manželku Marii Manrique de Lara. Pernštejnské renesanční sídlo doplnily v 17. a 18. století barokní úpravy provedené dalšími majiteli, Trauttmansdorffy a Waldstein-Wartenbergy, za účasti předních barokních umělců. Unikátem je dochované zámecké rodinné divadlo z roku 1797. Na seznam UNESCO byl zámek zapsán v roce 1999. Vloni jej navštívilo téměř 53.000 lidí.
0 comments
add comment

Related articles