Památkář objevil unikátní interiér Adolfa Loose

Source
David Růžička / Plzeňský deník
Publisher
Tisková zpráva
17.04.2011 10:55
Adolf Loos

Objev dosud prakticky neznámého interiéru  od světoznámého architekta Adolfa Loose vyrazil dech městskému památkáři Karlu Zochovi! „V úterý jsem jel do českého rozhlasu vyprávět právě o plzeňské architektuře Adolfa Loose. Uvědomil jsem si, že vystupuji z tramvaje před jedním z domů, o němž se píše, že tamější Loosův interiér z roku 1929 zcela zanikl. Napadlo mě pak druhý den kontaktovat majitele a  pak už jsem si připadal jako v neuvěřitelném báječném snu!“ popisuje svůj objev památkář. Kurátorka pražské Müllerovy vily, Maria Szadkowská, která v Plzni prováděla Loosovská bádání v roce 2000 uvádí, že v dostupné dokumentaci narazila na zápisy, že interiér bytu Lea Brummela v Plzni na Klatovské 140, zanikl beze stop. Zochův objev ji tedy nesmírně potěšil. Z dochované dokumentace vyplývalo, že Adolf Loos vycházel z hotové dispozice bytu, který měl částečně zařídit, i omezenějších finančních možností stavebníka, Lea Brummela. Ten byl bratrem Jana Brummela, pro nějž Adolf Loos vypracoval návrhy dnes již slavného plzeňského Brummelova domu, stojícího v Husově ulici 58 vedle Centrálního autobusového nádraží. Právě Jan Brummel seznámil bratra Lea s Adolfem Loosem, který ve 20. a 30. letech 20. století často působil právě v Plzni, která se stala architektovým druhým domovem.
„Byt byl důkazem toho, že Adolf Loos dokázal pracovat i pro investory s menšími finančními prostředky, tedy bez použití tradičních luxusních materiálů“, míní Szadkowská. Podle badatelky v bytě Lea Brummela pracoval s pestrými barevnými efekty například smrkového a lakovaného dřeva. Na úpravách interiéru spolupracoval s truhlářem Žáčkem. Loosův návrh se týkal převážně jídelny a intimního odpočinkového koutu s krbem.
Při návštěvě interiéru vyšel památkáři Zochovi maximálně vstříc jednatel společnosti, vlastnící unikátní prostory, pan Pavel Thurnwald. „Bez problémů mi dovolil vše zdokumentovat,“ chválí si Karel Zoch, rozrušený překvapením, kterým se pro něho nález stal. „Z původního interiéru se zachovalo sice kolem 80 procent, ale i tak je to úžasná zpráva. Doposud se z asi 15 evidovaných plzeňských realizací Adolfa Loose uvádělo asi 6, které přečkaly nepřízeň dějin až do současnosti. V kontextu těchto událostí je zachovaná část někdejšího bytu Lea Brummela na Klatovské třídě unikátem!“ raduje se památkář. Prozatím je uvedený prostor nepřístupný veřejnosti.
David Růžička pro Plzeňský deník 9. 4. 2011

Příspěvek Karla Zocha pro Český rozhlas - zde.
0 comments
add comment

Related articles