Ostrava - Ostrava hledá zhotovitele pro rekonstrukci Domu kultury města Ostravy a přístavbu koncertního sálu. Radní města dnes rozhodli o vyhlášení nadlimitní veřejné zakázky. Novináře o tom informovala mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná. Výstavba nového koncertního sálu podle návrhu amerického architekta Stevena Holla patří k nejspornějším projektům ve městě. Opozice kritizuje finanční náročnost projektu a s ním související velké finanční zatížení pro město. Celý projekt má stát přes čtyři miliardy korun, z toho samotná přístavba sálu zhruba 2,2 miliardy korun.
Stavba už má podle mluvčí potřebné stavební povolení a nyní se čeká na nabytí právní moci. Dokončena je i projektová dokumentace ve stupni pro provedení stavby. "Projekt koncertního sálu se od roku 2018, kdy byla vyhlášena architektonická soutěž, dostal do fáze těsně před zahájením hlavní stavby. Té předchází již probíhající přípravné práce v území," řekla Pokorná.
Podle náměstkyně primátora Zuzany Bajgarové (dříve ANO) má vyhlášení veřejné zakázky na dodavatele stavby ještě před uzavřením všech smluv na externí financování několik důvodů. "Prvním z nich je ověřit si realizovatelnost projektu s ohledem na dostupné finanční zdroje. Pouze konkrétní nabídky získané v soutěži nám totiž představí reálnou cenu stavebních prací. Dále je nutné pracovat s předpokladem, že veřejná zakázka tohoto rozsahu může trvat šest až 12 měsíců a s ohledem na skutečnost, že dostupnost některých externích zdrojů je časově limitována, bylo by nezodpovědné vytvářet zbytečné časové prodlevy," uvedla Bajgarová.
Mluvčí doplnila, že souběžně s vyhlášením stavební zakázky dnes radní města rozhodli o podání žádosti o dotaci ve výši 600 milionů korun, kterou by město mělo získat od státu prostřednictvím ministerstva kultury. "Je nanejvýš efektivní paralelně finalizovat externí financování a veřejnou stavební zakázku s tím, že samotné zahájení hlavních stavebních prací tak může následovat ihned po zasmluvnění zbývajících klíčových externích zdrojů. Těmi jsou právě dotační prostředky ze státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva kultury ČR a dále prostředky z třetího pilíře Just Transition Mechanism, které představují kombinaci zvýhodněného investičního úvěru Evropské investiční banky a grantu Evropské komise," řekl primátor Tomáš Macura (dříve ANO). Financování stavby včetně potřebné smluvní dokumentace chce mít město připraveno v září. Podle primátora by podíl nenávratných externích zdrojů mohl přesáhnout 40 procent celkových nákladů.
Dokončením projektové dokumentace ve stupni pro provedení stavby se podle mluvčí zpřesnily také celkové náklady projektu. Podle aktuálních předpokladů by to mělo být 4,1 miliardy korun. "Je to částka o 0,9 miliardy korun, tedy 28 procent vyšší, než předpokládal propočet nákladů projektu zpracovaný dle předchozích stupňů projektové dokumentace a předložený zastupitelům města před rokem," řekla Pokorná. Město očekává, že soutěž na dodavatele stavebních prací může cenu stavby snížit.
Z nákladů připadá na projekční práce 0,3 miliardy korun, na rekonstrukci historického domu kultury 0,8 miliardy korun a na přístavbu koncertního sálu 2,2 miliardy. Zbylou část ve výši 0,8 miliardy korun tvoří další náklady, mezi nimiž jsou například finance na úpravy veřejného prostranství. Město chce k úhradě nákladů využít například dotace i úvěr od Evropské investiční banky. Návrh stavby vzešel z mezinárodní architektonické soutěže, v níž zvítězil newyorský ateliér Steven Holl Architects s českými partnery Architecture Acts. Samotný sál má mít kapacitu 1300 míst, stavba ale počítá i s dalším zázemím, například multifunkční komorním sálem, edukačním centrem, divadelním sálem či nahrávacím studiem.