Olomouc - Olomoucká radnice si nechala zpracovat studii budoucí podoby areálu Výstaviště Flora, jehož součástí jsou kromě výstavnických pavilónů i rozsáhlé parky obepínající historické centrum Olomouce. Studie se bude týkat území o rozloze přibližně sedmi hektarů, sdělil ČTK architekt Zdeněk Sendler, který zvítězil v soutěži na zhotovení studie.
Celý areál Výstaviště Flora, jehož podoba vznikla v 60. letech minulého století, má být podle připravované studie zbaven nefunkčních prvků. Pro obyvatele by se měl stát vyhledávaným městským parkem, ve kterém zároveň bude možné uspořádat jednorázové výstavnické, kulturní a sportovní akce. "V širších vztazích je touto studií řešena rehabilitace parkového prstence bezprostředně napojeného na historické centrum města," uvedl primátorův náměstek Aleš Jakubec (TOP 09).
Odborníci navrhli zatraktivnit východní části Smetanových sadů pomocí nových lákadel, jako jsou dětský svět, vodní biotop, kavárna, sociální zázemí či komunitní zahrada. "Je zde i možnost případné výstavby multifunkční haly pro burzu květin, která by mohla sloužit i jako malá sportovní hala, rekonstrukce pavilonů G a H nebo výstavby nových parkovacích objektů," řekl ředitel Výstaviště Flora Jiří Uhlíř.
O územní studii areálu Výstaviště Flora budou 21. listopadu diskutovat zástupci radnice s veřejností. Na začátku prosince pak studii projedná rada města. "Záměrně jsme studii nechtěli projednávat za zavřenými dveřmi. Chceme o ní diskutovat s Olomoučany, sousedy, uživateli, s celou širokou veřejností," podotkl Jakubec.
Historie výstaviště se datuje od roku 1966, kdy vznikla rozpočtová organizace Olomoucké výstavní sady. Společnost Výstaviště Flora Olomouc založila v roce 2000 radnice, která je stoprocentním vlastníkem firmy. V areálu výstaviště se ročně koná několik velkých výstavnických akcí a veletrhů, z nichž nejznámější je mezinárodní veletrh květin Flora.