Liberec - Funkcionalistická perla architektury ve stotisícovém Liberci - obchodní dům Brouk+Babka v Pražské ulici - i více než 80 let po svém otevření funguje. Zchátralý objekt, který od roku 1950 nesl název Jiskra, dala před více než deseti lety citlivě zrekonstruovat ústecká společnost Severocentrum. Na průčelí vrátila repliku původního názvu. Loni na jaře dům koupila firma Snow City plzeňského podnikatele Lukáše Puchty a název Brouk+Babka nahradila názvem svého obchodu Snowbitch. Památkářům se to nelíbí. "Je to skvostná ukázka architektury, Národní památkový ústav ji prezentoval jak na regionální výstavě Architektura ve službách republiky, tak byla vybrána na celorepublikovou výstavu," řekl ČTK ředitel Národního památkového ústavu v Liberci Miloš Krčmář. Rekonstrukce, kterou bývalý majitel před lety provedl, lze podle něj považovat za jednu z vůbec nejzdařilejších rekonstrukcí funkcionalistických staveb v republice. "Ta proměna z Jiskry zpátky na Brouk+Babka byla naprosto ukázková," dodal. Kvůli následné sporné změně názvu podali památkáři podnět na liberecký magistrát už loni v prosinci, zatím ale nedostali žádnou zprávu.
Obchodní dům Brouk+Babka byl postaven v roce 1936 podle návrhu pražského architekta Jana Gillara a patří k nejzajímavějším funkcionalistickým stavbám svého druhu v Česku. Na jeho rekonstrukci proto dohlíželi památkáři. Stavbaři museli zachovat maximum původních konstrukcí a prvků, které mají nenahraditelnou hodnotu a vypovídají o architektuře své doby. Zdařilou rekonstrukci ocenil po dokončení v roce 2005 i architekt David Vávra. Dům v jeho původní zdevastované podobě představil pár let před tím ve svém televizním cyklu Šumná města.
Stavbaři při rekonstrukci zachovali původní podobu vstupní pasáže i čelního prosklení. Původní vzhled má i schodiště. V interiérech ale budovu doplnili o moderní technologie jako klimatizaci a vzduchotechniku nebo tři nové výtahy. Stejně jako stavitelé před 70 lety použili v interiérech ušlechtilé materiály - sklo, dřevo a kov. V dolních dvou patrech je dnes Skateshop Snowbitch, v dalším je dětská skupina, kanceláře. Při přestavbě v posledním patře vznikly i dva byty, které ze svých teras nabízejí jedinečný výhled na Liberec.
Nápis Snowbitch na obchodním domě zůstává, jen neon s B+B v horní části průčelí dnes minulost stavby připomíná. Puchta v tom ale nevidí problém, protože nešlo o původní název, ale o repliku. Dům mnohem déle nesl název Jiskra, a tak o něm také dodnes mnozí Liberečané mluví. "Nápis jako takový z historického hlediska už tam neměl co dělat, protože ten tam byl ve 30. letech, byla to obchodní síť a zanikla. Funkcionalistický dům zůstal jak je, tam nedošlo k nějakému znehodnocení. Jediné, co se změnilo, je vývěsní štít, který navíc zůstal v té samé podobě, v tom samém stylu a vyroben tou samou technologií, jako byl nápis původní. Zachovali jsme se maximálně citlivě a stojíme si za tím," dodal současný majitel obchodního domu.