Ústí nad Labem - Léta opuštěná vila Jacoba Weinmanna v Ústí nad Labem v ulici Winstona Churchilla, která v roce 2009 skončila v rukách soukromníka, se zřejmě za několik let dočká využití. Nový jednatel firmy AEC Novák, jež objekt vlastní, Karel Novák mladší, se začal starat o zeleň a hledá partnery, kteří mu pomohou projekt zrealizovat. Podrobnosti ČTK k plánům nesdělil.
Prodej objektu za 20,2 milionu korun schválilo zastupitelstvo města před 14 lety. Tehdy vládla koalice ODS a ČSSD. "Objekt původně využíval domov dětí a mládeže, ale byly tam problémy s technickým stavem, zejména s dodržením hygienických předpisů," informovala ČTK mluvčí města Romana Macová, podle které měl domov dětí a mládeže od hygieniků opakovaně výjimku k užívání.
Středisko volného času se ještě ten rok přesunulo do zrekonstruovaných prostor v domě kultury, od té doby je historická budova opuštěná. ČTK na místě zjistila, že vila se stala útočištěm holubů, okna v nižších patrech jsou kvůli bezdomovcům zatlučená. Lesk ztratila nejen okna a fasáda vily, ale také zábradlí, které je kolem pozemku. Dům byl nicméně ve špatném stavu už před prodejem. Podle Nováka mladšího je dům zakonzervovaný, aby nechátral. Firma jej udržuje a stará se o zeleň.
Plány na využití historické vily měl podle Nováka mladšího už jeho otec. "Je to koupě mého otce, který firmu vedl v minulosti. Byla to nějaká vize, která v dnešní době není úplně aktuální," řekl současný jednatel, který má s budovou jiné plány. Cena opravy a realizace projektu zůstává podle Nováka mladšího stejná, jde o desítky milionů korun. Novák mladší řekl, že takovým obnosem peněz společnost nedisponuje, a tak by rád sehnal partnery, kteří se k němu připojí a plánovanou přestavbu zaplatí společně. Vilu prodávat nechce. Mluvčí města připomněla, že společnost dům městu nabídla v roce 2019 za 44 milionů korun, tehdy firmu ještě zastupoval Karel Novák starší.
Německy mluvící Žid Jacob Weinmann patřil mezi nejzámožnější obyvatele Ústí nad Labem, stojí na webu o architektuře na severu Čech. Zbohatl díky obchodu s uhlím. V luxusní vile vystavěné mezi lety 1894 až 1895 bylo 18 pokojů, dva kabinety a dvě kuchyně. Na malířské práce si Weinmann najal známého vídeňského dekoratéra a malíře Adolfa Falkensteina. Po smrti podnikatele žil v domě jeho syn Friedrich Weinmann, který si nechal vilu v roce 1928 přestavět podle plánů architekta Paula Brockhardta.
V roce 1938 se rodina odstěhovala do Velké Británie, o dva roky později začala vilu využívat německá tajná státní policie. Po druhé světové válce dům využíval Sbor národní bezpečnosti a poté krajský soud. Ve vile později sídlila krajská politická škola a následně se v ní scházeli pionýři. "V 70. letech to vyhořelo, takže hlavní hala už zdobnosti neměla, protože shořelo původní schodiště," připomněl historik Martin Krsek s tím, že některé salony jsou ještě původní. "Zajímavostí je, že na fasádě je permoník, který je symbolem uhlí a hornictví," dodal Krsek.