Národní památkový ústav pojistí všechny své památky

Source
Vladimír Klepáč
Publisher
ČTK
13.01.2006 19:00
Czech Republic

Brno

BRNO - Od pondělí budou všechny historické objekty včetně jejich mobiliářů ve správě Národního památkového ústavu ČR jednotně pojištěny, dosud byly jen některé. Pojistka by měla stačit i na pokrytí takových škod, jaké vznikly loni v dubnu při požáru hradu Pernštejn na Brněnsku. Smlouvu uzavře ústav se sdružením šesti českých pojišťoven. Je mezi nimi například Česká pojišťovna, Kooperativa nebo Pojišťovna ČSOB, řekl dnes ČTK Zdeněk Novák pověřený řízením památkového ústavu.

Podle dohodnuté smlouvy zaplatí ústav ročně na pojištění památek 3,5 milionu korun. Za to získá roční pojistné krytí až do celkové výše 80 milionů korun. Pokud by smlouva existovala již před rokem, plně by pokryla všechny škody na Pernštejně. Oheň na něm zničil historické předměty, čtvrtou bránu hradu a jeho sýpku sloužící jako depozitář. Škody se odhadují na 50 milionů korun.
"Smlouva nabízí velmi lukrativní podmínky. Lze říci, že od pojišťoven je to doslova projev vlastenectví," uvedl Novák.
Novák zdůraznil, že pojistka je unikátní. Národní památkový ústav má podle něj šanci dosáhnout ještě vyšší míry pojištění. Lze to zvýšením pojistky na 8,5 milionu korun ročně. Uhrazení této částky by zajišťovalo pojistné krytí do 600 milionů korun.
Po uzavření této pojistky by se české hrady a zámky v péči památkového ústavu již nemusely obávat ničivých povodní. Po větších záplavách by se neřešily problémy se zdlouhavým hledáním prostředků na zajištění základních oprav postižených objektů.
Katastrofu přinesly památkám povodně v roce 2002. Voda poškodila hrad Švihov, Český Krumlov, zámek Kratochvíle či zámek ve Veltrusích, kde se škoda vyšplhala na 220 milionů korun. Zámek patří k těm málo památkám, které byly individuálně pojištěny.
Zda bude sjednána i vyšší pojistka, se zatím neví. Památkáři podle Nováka požádali ministerstvo kultury o příspěvek na to, aby si ji ústav mohl dovolit. Pokud ministerstvo prostředky poskytne, může být 1. února podepsána pojistka s vyšším pojistným krytím.
Sjednaná pojistná smlouva by se měla podepisovat v pondělí v Praze. Jednou z jejích velkých výhod je, že se vztahuje také na mobiliář. Skončí tak doby, kdy čeští památkáři museli sjednávat kvůli každému převozu cenných historických památek pojistky.
Národní památkový ústav se pokoušel ochránit nemovitosti ve své správě pojistkou již v roce 1997. "Pojišťovny ale tehdy po nás požadovaly tak astronomické částky, že jsme si to nemohli dovolit," zdůraznil Novák. Doplnil, že o pojištění českých památek se začalo zase více mluvit loni po požáru Pernštejna.
Novák jako náměstek ministra kultury, který měl památky na starosti, vypsal výběrové řízení, v němž památkáři hledali pojišťovny ochotné uzavřít pojistku na všechny objekty ústavu. Přihlásil se pouze jediný zájemce - sdružení vytvořené šesti pojišťovnami.
V péči památkového ústavu je celkem 94 hradů a zámků, dva skanzeny, jeden důl a také několik kostelů.
0 comments
add comment

Related articles