Na Mohyle míru byla otevřena nová expozice o bitvě u Slavkova

Source
Vladimír Klepáč
Publisher
ČTK
29.11.2005 10:50
Czech Republic

Prague

PRACE (Brněnsko) - Poslední část nové expozice o bitvě u Slavkova včera otevřelo Muzeum Brněnska při památníku Mohyla míru, který byl vystavěn na počet obětí tohoto válečného střetu. Výstava vznikala od loňska a otvírána byla postupně. Dnešní zpřístupnění částí nazvaných Bitva a O bitvě završilo práci muzejníků. Výstava využívá nejmodernější technologie, jimiž se snaží návštěvníka přivést na bojiště.

Výstava nazvaná Bitva tří císařů Slavkov/Austerlitz 1805 nemá za cíl představit pouze důležitá fakta, která se s tímto známým vojenským střetem pojí, řekl ČTK její tvůrce Jaromír Hanák. Podle něj bylo snahou muzejníků také co nejvíce zapůsobit na pocity návštěvníků a v expozici navodit atmosféru bitvy.
V části Bitva k tomu použili nejen počítačovou techniku. zvukové efekty, ale i snímky ze slavného firmu Sergeje Bondarčuka Vojna a mír, který vznikl v roce 1967 na motivy stejnojmenného románu Lva N. Tolstého. V jedné z místností nejprve příchozí slyší, jak spolu mluví dva ruští granátníci v době těsně před bitvou. Pak se náhle rozední, ranní klid záhy pomine se hřměním výbuchů a výstřelů. Na dvou plátnech jsou promítány ukázky z filmu. Snímky se navíc odrážejí ve sklech. "Vše je nainstalováno tak, aby měl divák dojem, že je uprostřed bojiště," uvedl Hanák.
Poslední sekce výstavy O bitvě je mnohem prozaičtější. Tvoří ji zejména zbraně, uniformy a výstroj vojáků, kteří 2. prosince 1805 bojovali u Slavkova. Jedna z částí se věnuje i ošetřování raněných vojáků nebo osudům některých z nich. Nejzajímavější je patrně počítačová animace, která na monitoru ukazuje, jak se jednotlivé vojenské operace v den bitvy odehrály. Podrobně je vysvětlena i Napoleonova taktika.
V minulosti již otevřené části výstavy se věnují okolnostem, které předcházely bitvě u Slavkova. Za zmínku stojí i mapa, která podrobně ukazuje průběh Napoleonova tažení Evropou a také politické rozdělení sil v době napoleonských válek.
Mohyla míru je 26 metrů vysoký secesní památník postavený počátkem minulého století podle záměru kněze Aloise Slováka (1859-1930). Ten chtěl vytvořit pietní "místo světla jako memento válek". Bitva tří císařů si vyžádala životy 16.000 lidí. Další tisíce vojáků utrpěly zranění. Ve slavné bitvě porazil Napoleon své soky - ruského cara a rakouského císaře.
0 comments
add comment

Related articles