Memorandum o obnově hradišťské věznice zatím nepodepsal soud

Publisher
ČTK
07.09.2016 07:55
Czech Republic

Uherske Hradiste

Uherské Hradiště - Uherskohradišťský okresní soud zatím jako jediný ze sedmi účastníků nepodepsal Memorandum o spolupráci ve věci budoucího využití areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti. Soud má k textu memoranda výhrady, které by ale podle mluvčího Michala Tománka neměly zabránit tomu, aby jej předsedkyně soudu Hana Kurfiřtová v blízké době podepsala. Memorandum má být prvním krokem k opravě památky.


Podepsali ho už zástupci ministerstev financí, kultury i spravedlnosti, Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), Zlínského kraje i uherskohradišťské radnice. "Do této chvíle nebylo paní předsedkyni memorandum oficiálně předloženo k podpisu. V žádném případě nevylučujeme, pakliže bude předloženo, že dojde také z naší strany k podpisu. Nechceme být tím, kdo bude celou záležitost brzdit," řekl dnes ČTK Tománek. Mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka ČTK řekl, že návrh memoranda byl na soud předán dnes odpoledne. "Věříme, že dojde k podpisu v co nejkratší době," uvedl.

Soud, jenž věznici spravuje, bude podle Tománka v dalších jednáních požadovat záruky toho, aby nakonec nebyl po opravě věznice vynechán a věznice se nakonec jeho sídlem nestala. Soud nyní funguje v pronajatých, ale nevyhovujících prostorách. V memorandu je podle Tománka pouze vágní vyjádření, které hovoří o využití části areálu pro uherskohradišťský okresní soud pouze jako o jedné z možných variant.

S memorandem souhlasili zastupitelé Uherského Hradiště. Město je podle starosty Stanislava Blahy (ODS) se Zlínským krajem připraveno podílet se na vybudování muzea totality ve věznici. Podle Blahy má radnice v rozpočtu na příští rok pro tyto účely připraveno šest milionů korun. "Tuto částku jsme připraveni korigovat," řekl dnes novinářům Blaha. Po podpisu memoranda budou následovat další jednání. Vzniknout by měla i konkrétní studie o využití rozsáhlého areálu, kde by měly sídlit i další státní úřady.

Memorandum vypracoval ÚZSVM po květnové návštěvě ministra financí Andreje Babiše (ANO) a ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) v Uherském Hradišti. Babiš při prohlídce věznice slíbil, že na rekonstrukci věznice peníze najde. Ministerstvo spravedlnosti nedávno označilo objekt za nepotřebný. Okresní soud má opačný názor. Pro opravu je nutný jeho souhlas s převodem areálu na ÚZSVM. Náklady na rekonstrukci jsou odhadovány na stamiliony korun.

Nápravné zařízení v centru města přijalo první delikventy krátce po svém vzniku na konci 19. století. Známé se stalo hlavně kvůli krutým metodám vyšetřovatelů komunistické Státní bezpečnosti vůči politickým vězňům v 50. letech minulého století. Věznice sloužila svému účelu do roku 1960. V budově byly následně kanceláře a sklady, potom byla prázdná a chátrala.

Další záměry využití se neuskutečnily, a to včetně nápadu z 90. let minulého století, kdy se uvažovalo o obnovení věznice a vzniku justičního areálu. Budovu se pak pokusila od ministerstva získat zpět radnice, ale neúspěšně. Objekt nyní spravuje okresní soud, který jeho část využívá k uskladnění spisů.
0 comments
add comment

Related articles