Mělník chce zpřístupnit další část podzemí pod náměstím

Publisher
ČTK
20.03.2008 13:45
Czech Republic

Mělník

Mělník - Mělnická radnice tuto sobotu zpřístupní veřejnosti historickou studnu ze 14. století, která je oficiálně nejširší v Česku. Chce také otevřít i další části městského podzemí. Momentálně se pracuje na zpřístupnění několika sklepů, ideou radnice je však kompletní prohlídkový okruh podzemím, řekl dnes novinářům místostarosta Jaromír Kovářík.

    Zpřístupnění historické studny by mělo být prvním krokem k otevření celého komplexu chodeb pod mělnickým náměstím Míru. "V současné době je hotový plán na zpřístupnění sklepů pod budovou číslo 11," sdělil místostarosta. Tento dům stojí na náměstí nad Pražskou bránou a jeho sklepení není jediným, na jehož otevření se v současné době pracuje. Nedávné výkopové práce totiž odhalily vstup do dalších prostor, které sloužily zřejmě jako vinný sklep. "Z části jsou situovány pod náměstí a z části pod radnicí," podotkl Kovářík.
    Město chce i tento sklep zpřístupnit veřejnosti, v budoucnu by se měl stát součástí prohlídkového okruhu mělnickým podzemím. To je cíl radnice: "My máme v současné době studnu, což je krásné, ale je to jen cesta tam a zpátky. Všude je vidět spousta dalších chodeb, které by bylo škoda nevyužít," řekl Kovářík.
    Město však přiznává, že vybudování podobného okruhu by bylo finančně velmi náročné, přesné náklady zatím nezná. "Očekáváme, že o prohlídku studny bude velký zájem a tak bychom finanční prostředky tímto získané, opět do podzemí vrátili," dodal Kovářík. Lidé si tak studnu budou moci zadarmo prohlédnout pouze v sobotu. Od neděle bude již vstup zpoplatněn, dospělí zaplatí za prohlídku 50 korun, děti poloviční částku.
    Celé mělnické náměstí i s přilehlými ulicemi je podkopáno spletí chodeb a sklepů. Podzemní sklepy jsou několikapatrové a o účelu jejich vzniku se vedou stálé diskuse. Jisté je, že se používaly zejména v době ohrožení města, kdy se v nich obyvatelé schovávali i se svým majetkem. V mírových dobách sloužily především jako skladovací prostory na potraviny a díky příhodným podmínkám též k uchovávání vína.
    Studna ze 14. století měří v nejširším místě 4,53 metru, což z ní dělá nejširší v Česku. Její hloubka je 46,02 metru. Studna je nyní přístupná středověkou podzemní chodbou dlouho 150 metrů, do níž se vchází ze dvora bývalého okresního úřadu.
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
Brněnské podzemí
Karel Popelka
25.03.08 09:59
show all comments

Related articles