Brno – Část bývalé továrny Mosilana v Brně se stane kulturní památkou. Majitel areálu, společnost Financial Consortium, rozhodnutí ministerstva kultury respektuje. Vnímá celkový historický odkaz místa i potřebu obnovy klíčového brněnského brownfieldu, sdělil ČTK mediální zástupce investora Jiří Filip. Rozhodnutí ministerstva dnes nabylo právní moci, takzvaně zpamátněné budou tři budovy, a to bývalá parní strojovna, bývalá barevna a část administrativní, úpravárenské a skladové budovy s průčelím do ulice Špitálka.
Účastníci řízení měli do konce července čas na odvolání. Filip ČTK již dříve řekl, že se firma seznamuje s tím, co všechno má být chráněné. "Prohlášení těchto objektů za kulturní památku majitel areálu plně respektuje, jeho závěry zahrne do svých dlouhodobých plánů. Zpamátněné budovy budou sloužit ke kulturním, vzdělávacím a společenským účelům," uvedl dnes.
Památkáři poslali ministerstvu návrh před třemi lety poté, co developer žádal o povolení k demolici celého areálu mezi ulicemi Vlhká, Křenová, Špitálka a železniční tratí, který plánoval přeměnit na moderní obytnou čtvrť. Proti se tehdy postavili památkáři i město. Areál je monumentálním stavebním souborem, který v sobě zahrnuje tři původní tovární areály z 19. a první třetiny 20. století sloučené v roce 1949 do rozlehlého průmyslového celku. Představuje jednu z charakteristických industriálních architektur. "Současně jde o poslední, z převážné části dochovaný komplex z původního početného souboru textilních továren významně dotvářejících podobu Brna v 19. a 20. století," uvedli před třemi lety památkáři. Brno tehdy pozastavilo také změnu územního plánu.
"Vnímáme celkový historický odkaz místa, a zároveň také potřebu obnovy klíčového brněnského brownfieldu. Jsme připraveni pomoci Brnu přeměnit zanedbaný brownfield v širší část městského centra s novými možnostmi k bydlení i aktivnímu životu," dodal Filip. Po vyřešení památkové ochrany se bude muset developer vypořádat ještě s tím, jak bude vypadat nový územní plán, který by Brno mělo mít hotový příští rok. Podle Filipa bude pro podobu areálu důležité, jaký prostor nakonec zabere nová městská třída, která může z areálu ubrat plochu až jednoho hektaru.
Podle památkářů sice tovární budovy dávno neslouží svému účelu, ale ve světě jsou příklady stovek úspěšných konverzí, kdy budovy zůstanou zachované, majitel je opraví a úspěšně slouží novému účelu. I v Brně několik takových příkladů existuje. Nedaleko jde o některé budovy bývalé Zbrojovky, které se stávají součástí moderního areálu Nové Zbrojovky.