Litomyšl chce příští rok začít s rekonstrukcí historického domu U Rytířů

Litomyšl - Litomyšl chce příští rok začít s rekonstrukcí historického domu U Rytířů na Smetanově náměstí. Na opravy získalo město dotaci ministerstva pro místní rozvoj. V objektu sídlí městská galerie, které chybí výstavní, skladové i archivní prostory, budova také neodpovídá současným standardům pro bezbariérový přístup, uvedla radnice v tiskové zprávě.


"Dotaci máme předběžně schválenou ve výši 38,74 milionu korun. Osobně, ale i profesně mám z této skutečnosti velkou radost. Po více než deseti letech se nám povede realizovat návrh řešení od studia Kuba & Pilař architekti a znovu tak potvrdit, že v Litomyšli dovede tradiční fungovat s novým, moderním," uvedl starosta Daniel Brýdl (Generace 89).

Hlavním cílem úprav objektu je rozšíření výstavního prostoru, skladů a archivů galerie pro zjednodušení manipulace s uměleckými artefakty. Ty dnes, pokud jsou větších rozměrů, nelze současným schodištěm přepravovat. Dům se také více otevře veřejnosti a na dvorku nabídne kavárnu a prodejnu uměleckých publikací a vstupenek.

Obnovy se dočká zadní trakt domu, který je v dezolátním stavu a v současné době se nevyužívá. V budoucnu by sem měly být umístěny obslužné prostory galerie, jako jsou toalety a edukační dílna v blízkosti vstupu z ulice Růžová. Bude v něm také umístěn výtah pro bezbariérový přístup do výstavních prostor využitelný též pro stěhování exponátů. Oba objekty budou propojeny arkádovou chodbou, zároveň na sobě však budou provozně nezávislé díky nově vloženému venkovnímu schodišti.

Náklady rekonstrukce se dříve odhadovaly na zhruba 50 milionů korun. Stavební práce by měly začít příští rok a skončit nejpozději v roce 2027.

Dům U Rytířů stojí uprostřed náměstí, téměř naproti radniční věži. Patří mezi nejstarší a nejhodnotnější domy města díky zachovalé původní výzdobě fasády a části interiéru. Svým stylovým pojetím odkazuje na umělecký okruh Pernštejnského dvora v Pardubicích. Dům začal přetvářet do dnešní renesanční podoby pravděpodobně sám pro sebe kamenický mistr Blažek, a to po velkém požáru, který zachvátil téměř celé město v roce 1540. Dokončen byl zřejmě již v roce 1546. Část ze své renesanční podoby ztratil drobnými i zásadnějšími úpravami. První výraznější proměna, která změnila jeho vnější podobu, se uskutečnila v roce 1814, kdy byl původní, patrně vysoký renesanční štít, nahrazen empírovou atikou.
0 comments
add comment

Related articles