Kvůli sporu s památkáři o stromy na náměstí přišla Třebíč o dotace na památky

Publisher
ČTK
19.05.2022 17:50
Czech Republic

Třebíč


Třebíč – Ministerstvo kultury oznámilo Třebíči, že jí letos neposkytne dotaci 750.000 korun z programu regenerace městských památkových zón a rezervací. Důvodem je oznámení Národního památkového ústavu v Telči, že se Třebíč při rekonstrukci Karlova náměstí nedrží závazných stanovisek památkářů. Město s tím nesouhlasí, ministerstvo si podle něho informace NPÚ ani neověřilo. Peníze z dotace jsou letos určené pro soukromé majitele památek, město je připraveno jim výpadek dotací kompenzovat. Na tiskové konferenci to dnes řekli zástupci města.


"Za to, že jsme dali na náměstí víc zeleně, tak potrestají majitele nemovitostí, kteří rekonstruují a naplňují právě památkovou ochranu," řekl starosta Třebíče Pavel Pacal (Pro Třebíč). S ministerstvem kultury teď podle něho město o dotaci jedná. "Náměstí děláme pro lidi, neděláme je pro památkáře. Lidé tam zeleň chtějí. Ta zeleň je tam vkusně, není to žádná snaha vytvořit z náměstí park," řekl Pacal.

Telčští památkáři podle něho ministerstvo informovali, že při rekonstrukci náměstí bylo v rozporu s projektovou dokumentací vysázeno o deset stromů víc. Památkáři v dopise zaslaném ministerstvu také tvrdili, že město nedodrželo principy památkové péče i ve dvou dalších bodech týkajících se mimo jiné úpravy okolí sochy svatých Cyrila a Metoděje.

Pacal uvedl, že všechny práce byly prováděny ve shodě s platnou a schválenou dokumentací. Výjimkou je vysazení více zeleně, na které město trvá, je to podle něj v současné klimatické situaci nezbytné. Památkáři ale s větší výsadbou dlouhodobě nesouhlasí. Podle nich je vysazení deseti stromů porušením dlouho vyjednávaného a obtížně dosaženého kompromisu, na němž se vědomě podílely všechny zúčastněné strany. Za NPÚ to uvedla Ilona Ampapová. Památkáři podle ní nezpochybňují obecný přínos zeleně ve městech. "Zároveň však není možné uprostřed památkové zóny rezignovat na smysl její ochrany, ponechat způsob rekonstrukce hlavního náměstí volnému nakládání bez historických souvislostí," řekla ČTK Ampapová.

Třebíč trvá na tom, že otázka Karlova náměstí není uzavřená, protože ještě není zkolaudované. Opravuje se takřka dva roky, hotové má být do letošního září. Údajný správní přestupek města týkající se nedodržení závazného stanoviska památkářů nyní řeší pro podjatost třebíčského úřadu městský úřad v Náměšti nad Oslavou.

Dotační peníze byly podle místostarosty Pavla Janaty (KDU-ČSL) letos určené pro pět památek soukromých vlastníků a církví, byly i pro baziliku svatého Prokopa, která je památkou na seznamu UNESCO. V dubnu už zastupitelé schválili také podíly města, které je nutné na dotované opravy poskytnout. Opravy některých památek už začaly. "Uvidíme, jak to dopadne s ministerstvem kultury, v extrémním případě je město připraveno se k tomu připravit čele a těm lidem to doplatit," řekl Pacal. Podle Janaty nemůže město dopustit, aby majitelé památek doplatili na spor města s památkáři.

Petra Hrušová z tiskového oddělení ministerstva kultury na dotaz ČTK uvedla, že žádost města o dotaci eviduje a vypořádá ji rozhodnutím o zamítnutí. Dopředu o tom město informovalo, aby se o tom dozvěděli žadatelé o dotaci. Uvedla, že informaci městu poskytlo v dopise z 8. dubna. Zastupitelstvo schvalovalo podíly města na opravy památek 21. dubna. Na dotace podle Hrušové nemají města nárok, pokud působí proti zásadám péče o památkové hodnoty, do kterých patří i úpravy podle závazných stanovisek výkonných orgánů státní památkové péče. Uvedla, že deset stromů bylo vysazených bez vydaného závazného stanoviska správního orgánu na úseku státní památkové péče nad rámec schválené projektové dokumentace. Ministerstvo vycházelo z vyjádření NPÚ i krajského úřadu.
0 comments
add comment

Related articles