Ještěd f kleci 04 - slavnostní vyhlášení

Publisher
Petr Šmídek
26.06.2010 00:05
Ještěd f kleci aneb 'JFK – kultovní cena Fatulu' je soutěž o nejlepší studentský projekt na půdě Fakulty umění a architektury v Liberci. Jeho čtvrté pokračování se uskutečnilo ve středu 16. června 2010 již tradičně v hlavním ateliéru FUA, kam si ten večer přišly vyslechnout verdikt poroty desítky studentů i hostů.  O popularitě celé akce svědčí fakt, že ačkoli nikdo do poslední chvíle nevěděl, jaké projekty porota ten den vybrala, tak čtyři z pěti nominovaných - včetně vítězky JFK - byli v ateliéru přítomní a ocenění mohly putovat rovnou do těch správných rukou.
Porota hodnotila 134 projektů včetně čtyř zavěšených instalací. Převážně pražská sestava si do svého čela vybrala Tomáše Pilaře z Brna poté, co se Markéta Cajthamlová vzdala gentlemanské nabídky na předsednictví. Přestože v současnosti nikdo z porotců v Liberci aktivně nepůsobí, tak většina z nich má k tomuto městu již minulosti nějaký vztah. Zdeněk Lukeš byl v období 2000-03 zdejším děkanem, Petr Janda sem v roce 2006 navrhl Památník obětem komunismu, Markéta Cajthamlová zde vyučovala v roce 1996 na Letní škole architektury, Tomáši Pilařovi z ateliéru Kuba-Pilař se tu rozjíždí projekt bytového domu, Ondřej Císler zde měl v minulém roce poutavou přednášku a Pavlu Nasadilovi se v Liberci zalíbilo natolik, že následující víkend strávil na 4. srocení v Jizerských horách.
Vyhlašování se neslo monopolně - ale zaslouženě - ve znamení ateliéru Zdeňka Fránka s asistentem Radkem Suchánkem, jejichž studentům připadly čtyři z pěti ocenění včetně té nejvyšší. Ukázalo, že stejná pozornost, jako vývoj a směřování projektu v průběhu semestru, by měla být věnována volbě a správnému definování zadání ještě před zahájením samotné práce. Tento ročník porotci nenašli příliš pochopení v recyklaci různých soutěží, službách obecním úřadům nebo přenášení komerčních zakázek z architektonických kanceláří na akademickou půdu. Tím, že se mezi pěti oceněnými objevily tři projekty Muzea totality, dali porotci najevo, jak důležité je obeznámit se a pracovat s načerpanými historickým zkušenostmi. Díky tomuto zadání se mohli studenti, kteří se ve většině narodili až po Sametové revoluci ve svobodné společnosti, obeznámit s temným místem naší historie, pohovořit s bývalými politickými vězni, zažít silné emoce, dospět. Věřím, že podobná zadání založená na silných osobních prožitcích budou v dalších semestrech přibývat.
Konečný verdikt poroty byl následující. Pouze jeden ze tří nominovaných projektů nevznikl u Zdeňka Fránka, a tím byl projekt dvojice studentek Terezy Galuszkové a Zuzany Koňasové na revitalizace území Černé louky v Ostravě, který vznikl a ateliéru Jana Hendrycha a u něhož porota ocenila především odvahu a velkorysost při řešení tak rozsáhlého úkolu. Zbývající dvě nominace si odnesli studenti z Fránkova ateliéru: Filip Kotlář za projekt nové sladovny v Olomouci a Monika Jasioková za Muzeum totality do Uherského Hradiště. Nejvyšší ocenění opět získali studenti z ateliéru doc. Fránka. Zvláštní cena putovala k Ondřeji Michálkovi za památník totality v Uherském Hradišti, kde porotu zaujal skulpturální koncept betonového bludiště zprostředkujícího depresivní historické události. Absolutní vítězkou JFK 04 se stala Anna Podroužková s projektem přestavby věznice v Uherském Hradišti na Muzeum totality, u něhož porota vyzdvihla stalkerovskou atmosféru a neprvoplánovou symboliku.

Některá z nenaplněných očekávání porotců již brzy vyslyší první ročník studentské výstavy Ještěd z klece, kde budou představeny „plnotučné“ bakalářské a diplomní projekty. Nultý JZK letos v březnu představil diplomové práce Elišky Kosové, Pavlíny Harazimové a Jiřího Žida.
0 comments
add comment

Related articles