Ještěd byl na tehdejší dobu výjimečný, vzpomíná architekt Binar

Source
Marek Kuntoš
Publisher
ČTK
22.07.2013 07:00
Czech Republic

Liberec

Otakar Binar

Liberec - Způsob, jakým se před více než 40 lety stavěl hotel s vysílačem na Ještědu, byl na tehdejší dobu výjimečný. Nejen využitím materiálu, ale i návrhy interiérů. Autorem vnitřní výbavy byl Otakar Binar, který se nyní podílí na současné obnově salónku a pro hotel navrhne i nový nábytek.
    "Ještěd byl na tehdejší dobu výjimkou v tom, že se vypracoval komplexní návrh včetně interiérů. To se týkalo dříve tak ambasád, třeba hotely se zařizovaly dodatečně standardním nábytkem," uvedl architekt.
    Výjimečnosti stavby napomáhalo to, že se na vybavení interiérů podíleli vedle něj i další význační výtvarníci té doby, například skláři Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová. Nádobí a některé textilní doplňky byly zhotoveny podle návrhů Karla Wünsche, autorem mříže umístěné v hotelové chodbě je Jaroslav Klápště a tapiserii umístěnou na zdi salónku vytvořil Vladimír Křečan.
    Nestandardní je i nábytek navržený Binarem, třeba v salonku použil kontrastní kombinaci černého stolu s imitací ebenu a bílých křesel z kůže. Co ho k tomu vedlo, už dnes říci nedokáže. Částečně ho inspirovala výjimečnost stavby. "Byly tady materiály, které nebyly na tehdejší dobu úplně běžné. Tradiční nebyla ani stavební technologie - cihla a dřevo. Takže dřevo by tady bylo, aspoň se mi to tak jevilo, cizím prvkem. Tak pokud jsem ho použil, bylo černé, aby ztratilo charakter dřeva," vylíčil.
    Podle mnohých je Binarem navržený nábytek nadčasový, dvaaosmdesátiletý architekt si ale není jistý, zda by nyní postupoval stejně. "Je jiná technologie i možnosti nábytku než před 40 lety. Tenkrát to bylo něco výjimečného, třeba plast nebyl obvyklý. Dnes už je to běžné," konstatoval.
    Líbí se mu ale, že právě salónek získá svoji někdejší podobu. České radiokomunikace jako vlastník Ještědu ho navíc oslovily, aby jim pomohl navrhnout novou podobu nábytku. "Mám tady upravit byt údržbáře do podoby hotelového apartmá," řekl. Chce se prý vyvarovat jedné chyby, které se dopustil při návrhu postelí před 40 lety. "Tehdy byla představa, že se budou v pokojích různě upravovat, dnes jsou dvě postele vedle sebe a uprostřed vzniká spára, což není dobré," poznamenal.
    Hotel a vysílač na Ještědu je jedním z nejoriginálnějších architektonických děl v Česku. Unikátní stavba, za kterou dostal Karel Hubáček prestižní mezinárodní Perretovu cenu, je od roku 2006 národní kulturní památkou a lidé ji zvolili českou stavbou století. Když se ale před 50 lety konala výstava architektonických návrhů, většina návštěvníků Hubáčkův návrh kritizovala či rovnou odmítala. Dokládá to návštěvní kniha, kterou se podařilo objevit při přípravě výstavy.
0 comments
add comment

Related articles