Horažďovice (Klatovsko) – V pětitisícových Horažďovicích, které se 18 let snažily vybudovat potřebný domov pro seniory, vznikne soukromé zařízení se 120 lůžky. SeniorCentrum postaví a bude provozovat společnost SeneCura, největší nestátní poskytovatel pobytových sociálních služeb v Česku. Jeho zástupci dnes podepsali smlouvu s městem. Stavět se začne zřejmě na jaře příštího roku a první klienti se pravděpodobně nastěhují do konce léta roku 2023.
Třípatrová budova vznikne na volných městských pozemcích v zadní části areálu, v němž je krajská nemocnice s LDN. Po kolaudaci SeneCura pozemek odkoupí. "Myslím, že ta symbióza bude fungovat, protože nemocnice má teď problémy se sociálními lůžky a ti lidé, kteří na nich leží, by mohli být v novém domově," uvedl starosta Michael Forman (ObčanéHD). Bude tam zhruba 80 lůžek pro seniory vyžadující zvláštní režim, tedy s Alzheimerovou chorobu či jinou formou demence, kterých přibývá. Zbytek budou běžná seniorská lůžka.
"Zařízení v oblasti pobytových sociálních služeb nám v Horažďovicích a okolí dlouhodobě chybí," uvedla místostarostka Hana Kalná (ObčanéHD). Všechna lůžka budou podle ní zahrnuta do krajské dotační sítě a klienti budou platit stejnou částku jako v ostatních zařízeních v Plzeňském kraji.
"Specifické pro Horažďovice bude uspořádání formou domácností, kde společný prostor obývá skupina klientů, kteří se navzájem znají," uvedla jednatelka SeneCury Dita Chrastilová. "Půjde o jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením,“ doplnil manažer rozvoje Ondřej Plšek. V SeniorCentru bude i kaple, kadeřník, wellness a fitness centrum, terapeutická zahrada a společné terasy. Vše bude přístupné i pro seniory, kteří nebudou obyvateli centra.
"Jde vlastně o první zařízení v Plzeňském kraji vznikající na základě spolupráce soukromé společnosti a státu. Na stejném principu již fungují SeniorCentra v Telči a Chotěboři," uvedla mediální zástupkyně SeneCury Jana Barčáková. SeniorCentrum podle ní také vytvoří desítky nových pracovních míst pro pečovatelky, pečovatele, sestry, kuchařky, kuchaře a další personál. Forman odhadl jejich počet na 60.
Město už mělo dříve vlastní projekt na domov, stavební povolení, dodavatele i předjednaný úvěr. Náklady ale činily před třemi lety 230 milionů korun a zastupitelé nakonec soutěž zrušili. SeneCura projekt města nevyužila, má vlastní typizovaný a ověřený. "Říkají, že to chtějí zrealizovat za 150 až 180 milionů. Je to reálné, protože budou mít výrazně menší obestavěný prostor. Nepotřebují tolik kanceláří, mají centrální personalistiku, účetnictví a nákupy a ze zkušeností řeší jinak prostory lékaře, sestry, obslužný personál i rehabilitace," dodal starosta Forman.