Experti vítají zrušení zón bez dávek, jako řešení vidí dostupnější bydlení

Publisher
ČTK
31.08.2021 21:00
Alena Zieglerová (zdroj: romea.cz)
Praha – Experti na sociální problematiku vítají rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení takzvaných bezdoplatkových zón. Podle nich mohlo padnout ale dřív než za čtyři roky, za které se místa bez vyplácení dávek na bydlení stihla rozšířit po Česku a lidé v tísni se přesouvali mezi městy. Řešením je zajištění dostupněj- šího bydlení. ČTK to řekli ředitel Platformy pro sociální bydlení Vít Lesák a šéfka Institutu pro sociální inkluzi (IPSI) Alena Zieglerová. Zástupci organizací na pomoc lidem v nouzi zóny dlouhodobě kritizovali.


Podle IPSI bezdoplatkové zóny zřídilo či jejich vyhlášení zvažovalo 107 měst a obcí. V Moravskoslezském kraji jich bylo 25, stejně jako v Ústeckém. Místa jsou ve všech krajích. V zónách nedostávají noví žadatelé doplatky na bydlení. Na zaplacení pak často nemají peníze, přesouvají se jinam.

"Rozhodnutí mohlo přijít o čtyři roky dřív. Jen letos přibylo devět obcí v devíti krajích, kde zóny zavedli či zvažovali. Mezitím se pokryla (zónami) republika," řekla Zieglerová. Podle ní stačilo jen to, aby radnice zveřejnila plán bezdoplatkovou zónu zavést. Lidé v nouzi se začali přesouvat do okolních míst. Tamní radnice pak také začaly o vyhlášení lokalit bez dávek uvažovat. "Rozlévá se to. Lidé začínají propadat panice. Větší města se zbavují problémů na úkor menších," popsala situaci Zieglerová.

Podotkla, že před devíti lety soud v případě takzvané nucené práce rozhodl za necelý rok a rozhodnutí o dětských přídavcích pro pracující rodiny padlo po dvou letech. "Čtyři roky jsou opravdu extrém. Jsou to lidé na dně, kteří jsou ohrožení bezdomovectvím. Vymahatelnost práva je pro ně malá. Představte si jen, co je to za čas v životě dítěte," řekla Zieglerová. Pode ní je jediným řešením to, že obce budou řídit svou sociální a vzdělávací politiku, stát jim vytvoří potřebnou legislativu a poskytne finanční podporu. Pomohlo by dostupné bydlení a sociální práce.

Zákon o sociálním bydlení slibovala už v minulém období Sobotkova vláda. Normu neprosadila. Babišova vláda zákon má sice ve svém programu, krátce po svém nástupu od něj ale upustila. Nahradila ho dotačním programem Výstavba. Ten ale loni podle zprávy o plnění koncepce rodinné politiku podpořil jen 70 bytů.

Lesák už dřív ČTK řekl, že bez zákona se problémy s bydlením v Česku vyřešit nepodaří. Šéf platformy doufá, že povolební vláda bude k řešení přistupovat "konstruktivně". Podle Lesáka byly bezdoplatkové zóny "na hraně" práva, rozhodnutí soudu vítá. "Škoda, že to trvalo čtyři roky. Mezitím se stihly zóny rozšířit po celé republice. Energie se místo řešení upínala špatným směrem, ztratili jsme čas," uvedl Lesák.
0 comments
add comment

Related articles