Dny lidové architektury v Třebíči umožní i návštěvu nepřístupných staveb

Publisher
ČTK
12.07.2022 08:20
Czech Republic

Třebíč


Třebíč – Díky Dnům lidové architektury Kraje Vysočina budou moci lidé v sobotu navštívit několik lidových staveb Podhorácka, některé z nich jsou běžně nepřístupné. Exkurze začne v třebíčském Centru tradiční lidové kultury, které vzniklo úpravou statku ze 16. století. Sobotní program v centru doplní vystoupení folklorních souborů nebo prodej regionálních potravin. K vidění v něm bude výstava věnovaná lidové architektuře Vysočiny. Dny lidové architektury jsou putovní akcí, v Třebíči se uskuteční jejich desátý ročník. Jejich cílem je propagovat venkovskou architekturu, řekl dnes památkář Pavel Bureš z Národního památkového ústavu.


"Třebíčsko je zajímavá oblast, přechází tady Horácko, to znamená hornatější část Kraje Vysočina, v nížinaté, úrodnější Podhorácko. A je tady zajímavá architektura zděná, částečně i hliněná, dochovaná v několika památkových zónách a rezervacích, což je především Dešov a Boňov," řekl Bureš.

Dešov patří vedle Křižánek a Krátké ke třem vesnickým památkovým rezervacím v Kraji Vysočina. Vesnické památkové zóny jsou vedle Boňova na Vysočině ještě čtyři - Ubušínek, Petrovice, Praskolesy a Zhoř. Památkovým zónám a rezervacím je věnovaná výstava instalovaná v Centru tradiční lidové kultury, která bude přístupná i v neděli.

Boňov je obcí návesního typu, zmiňovaná je už ve 14. století, nyní je místní částí Jaroměřic nad Rokytnou, památkovou zónou je od roku 1995. K udržení rázu obce podle jaroměřického starosty Karla Müllera (ODS) město přispívalo dotacemi. Majitelé nemovitostí v Boňově mohli získat příspěvek na opravu střech, fasád, oken a dalších viditelných částí domů. Ročně tak město vydalo okolo 400.000 korun. Letos kvůli úsporám dotaci pro nemovitosti v Boňově zrušilo. Donutilo ho k tomu to, že nemá k dispozici 19 milionů korun uložených ve Sberbance.

Boňov bude jednou ze zastávek sobotní exkurze, která vezme zájemce také do Příložan, kde je soukromé Rolnické muzeum rodiny Kopečkových, nebo do Stropešína, kde stojí jedinečně autenticky dochovaná drobná chalupnická usedlost z druhé poloviny 18. století, která není běžně přístupná.

Dny lidové architektury se konaly poprvé v roce 2013. Podle Bureše to byl rok, kdy by 200. narozeniny oslavil významný jihočeský lidový umělec a zedník Jakub Bursa. "Tam (do Jihočeského kraje) jsme tedy umístily první Dny (lidové architektury), byla to vlastně oslava tohoto řemeslníka. A protože to mělo docela úspěch, rozhodli jsme se ve Dnech lidové architektury pokračovat každý rok, v podstatě to budeme přesouvat z kraje do kraje, abychom ukázali velice zajímavou a různorodou tvář lidové architektury v naší republice," řekl Bureš. Mezi hlavní organizátory patří Kotěrovo centrum architektury.

Centrum tradiční lidové kultury spravuje Muzeum Vysočiny Třebíč. Bylo otevřené v roce 2019 po rozsáhlé rekonstrukci, konají se v něm kulturní i vzdělávací akce, dřív sloužilo jako depozitář. Statek patří podle Bureše k dokladům bohaté předměstské zástavby.
0 comments
add comment

Related articles