České Radikomunikace hledají nového nájemce pro Ještěd

Publisher
ČTK
02.02.2011 23:35
Czech Republic

Liberec

Liberec - České Radikomunikace hledají nového nájemce pro horský hotel a vysílač Ještěd. Jednou z podmínek jsou investice do rekonstrukce unikátní stavby. Nabídky chce vedení radikomunikací vyhodnotit v průběhu března, uvádí dnešní liberecká příloha Mladé fronty Dnes (MfD). Ještěd je od roku 2006 národní kulturní památkou, České Radiokomunikace ho získaly o šest let dříve za 85 milionů korun. Do objektu v minulosti investovaly přes 20 milionů korun, unikátní stavba ale potřebuje kompletní rekonstrukci, náklady se odhadují na 350 milionů korun.
    "Nabídneme výhodný dlouhodobý pronájem tomu partnerovi, který připraví návrh, jak vrátit Ještědu prestiž a rozšíří i zkvalitní služby pro návštěvníky," řekl deníku mluvčí Českých Radikomunikací Kamil Chalupa. Další podmínky nájmu specifikovat nechtěl.
    Zájem o pronájem budovy má i  společnost Ještěd, která hotel provozuje od roku 1996 a nijak se nebrání začít s  opravami. "Budeme jenom rádi, když se změní podmínky smlouvy. Dosud nám neumožňovala do oprav investovat. Rekonstrukce se stále odkládaly s tím, že se čekalo na nového vlastníka," uvedl jednatel společnosti Petr Šmaus. Podle něj je nutné vyměnit nábytek, rekonstruovat je potřeba i technické vybavení. Nová smlouva by měla vést i k tomu, že Ještěd rozšíří své služby. V posledních letech hotelu klesla návštěvnost. Šmaus to přisuzuje hlavně ekonomické krizi, s níž se potýká většina hoteliérů.
    O Ještěd má zájem i Liberecký kraj. Ten ho chtěl od Radiokomunikací za zhruba 80 milionů odkoupit, jednání ale uvázla na mrtvém bodě, když kraj použil vyčleněné prostředky jinak. Podle náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerové nemá cenu o nákupu uvažovat, dokud nebude mít kraj peníze na nezbytné opravy.
    Horský hotel Ještěd je českou stavbou století. Hyperboloid vysoký 94 metrů unikátním způsobem slučuje funkci vysílače, hotelu a restaurace. Základní kámen stavby byl slavnostně položen před 45 lety - v červenci 1966. Jeho autor Karel Hubáček získal za projekt v roce 1969 Perretovu cenu udělovanou Mezinárodní unií architektů. Odborníky i laiky dodnes upoutává způsob, jakým budova dotváří siluetu 1012 metrů vysoké hory. Kraj usiluje o  zápis stavby na seznam památek UNESCO.
0 comments
add comment

Related articles