Budova Skloexportu v Liberci je znovu na prodej, stát za ni chce 79 milionů Kč

Publisher
ČTK
17.10.2022 19:55
Czech Republic

Liberec

Liberec - Léta nevyužívaná budova někdejšího Skloexportu v Liberci je znovu na prodej. O areál měl v minulosti zájem Liberec, zastupitelé města ale letos v lednu odmítli za něj zaplatit státem požadovaných 67 milionů korun. O získání budovy letos na jaře usiloval i Liberecký kraj, který ji chtěl upravit pro ubytování uprchlíků před válkou na Ukrajině, ani s krajem ale stát nedospěl k dohodě. Teď Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) vyhlásil výběrové řízení s elektronickou aukcí, za budovu chce přes 79 milionů korun. Aukce bude od 15. do 16. listopadu, uvedla v tiskové zprávě mluvčí úřadu Michaela Tesařová. Účast města i kraje v ní je ale nepravděpodobná, vyplývá z vyjádření jejich zástupců pro ČTK.


"V této chvíli o přihlášení do aukce nepřemýšlíme jako Liberecký kraj. Nicméně myslím, že už odešel dopis panu ministru (financí Zdeňku) Stanjurovi (ODS) s žádostí o to, aby stát znovu vyhodnotil, jestli by nebylo rozumnější do té budovy, která byla postavená ve 20. letech minulého století jako kancelářská budova, sestěhovat všechny státní instituce, které tady sídlí," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Konkrétně zmínil finanční úřad, který si pronajímá budovu od soukromého vlastníka, a státní policii, jež je v budově s kavárnou Pošta. "Je otázka, jestli by stát neměl spíše využít svůj vlastní objekt na významně dopravním místě, než mít své instituce rozstrkané všude možně po Liberci," dodal hejtman.

Nepravděpodobná je i účast Liberce v aukci, a to s ohledem na to, že budovu před tři čtvrtě rokem odmítlo město koupit za nižší cenu, než za jakou ji stát v aukci teď nabízí. "Neumím teď předvídat, zda se zastupitelstvo města rozhodne zúčastnit aukce. Je možné, že vyčkáme, zda se najde někdo, kdo by Skloexport koupil a vzal si jeho opravu na sebe," řekl dnes ČTK primátor města Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj). Podle odhadů bude totiž třeba do rekonstrukce budovy investovat od půl miliardy do 900 milionů korun.

Sedmipodlažní budovu Skloexportu postavili na rohu ulic Žitavské a 1. máje v letech 1928 až 1930 pro daňovou a celní správu. Světově proslulý exportér českého skla ji získal v době komunistického režimu, firma zkrachovala ve druhé polovině 90. let. Stát budovu převzal v roce 2001, poslední nájemci opustili objekt v roce 2009. Stát pro budovu nemá využití a neúspěchem skončily jeho dosavadní pokusy ji prodat.

Budovu v těsné blízkosti libereckého vlakového a autobusového nádraží převzal ÚZSVM od Generálního finančního ředitelství v květnu 2020. "Vzhledem k tomu, že o ni neprojevila zájem žádná státní instituce, hledá nového majitele prostřednictvím transparentní elektronické aukce na webových stánkách www.nabidkamajetku.cz," uvedla Tesařová. Zájemci mají možnost si budovu 2. nebo 8. listopadu prohlédnout, podmínkou účasti v elektronické aukci je složení osmimilionové kauce.

Poprvé stát objekt nabídl v srpnu 2008, kdy soudní znalec stanovil minimální cenu na 84,6 milionu korun, zájemce se ale nenašel. Prodat se areál o podlahové ploše 9357 metrů čtverečních nepodařilo ani v dalších letech, kdy se cena postupně snižovala až na 45 milionů korun.

Letos na jaře projevil o budovu zájem kraj, podle Půty chtěli budovu upravit pro ubytování až 500 uprchlíků. "Jednání o bezplatné výpůjčce s následnou možností daru budovy bývalého Skloexportu byla zdlouhavá, do konce července jsme nedošli k žádnému závěru," řekl Půta. Podmínky, které navíc omezovaly nakládání s budovou, byly pro kraj nepřijatelné, proto nakonec od záměru upustil.
0 comments
add comment

Related articles