Liberec - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) připravuje druhé kolo elektronické aukce nevyužívané budovy Skloexportu v Liberci. Začne v úterý 20. prosince a skončí o den později. Po neúspěchu listopadové dražby, kdy jediný zájemce nabídku nepodal, snížil úřad vyvolávací cenu zhruba o 15 procent na 67 milionů korun. Ani po zlevnění se ale Liberecký kraj do aukce nezapojí, na dotaz ČTK to řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
"Myslím si, že budovu, kterou za první republiky Československý stát postavil jako úřednickou budovu, bude těžko někdo přestavovat na něco jiného. Z principu, z dlouhodobého hlediska, by tam měl být finanční úřad, mělo by tam být krajské ředitelství policie a ideálně i další státní instituce, které v krajském městě Liberec jsou. Myslím, že hlavní problém je ten, že každé ministerstvo má vlastní správu nemovitostí a nikdy se mezi sebou na ničem nedomluví," řekl Půta.
Sedmipodlažní budovu Skloexportu postavili podle projektu architekta Františka Vahaly na rohu ulic Žitavské a 1. máje v letech 1928 až 1930 pro daňovou a celní správu. Proslulý exportér českého skla ji získal v době komunistického režimu, firma zkrachovala ve druhé polovině 90. let. Stát budovu převzal v roce 2001, poslední nájemci opustili areál o osm let později. Stát se neúspěšně pokouší areál o podlahové ploše 9357 metrů čtverečních prodat od roku 2008. Podle odhadů potřebuje rekonstrukci za více než půl miliardy korun.
Liberecký hejtman dlouhodobě kritizuje způsob, jakým stát se svým majetkem nakládá. Ve stotisícovém Liberci má na lukrativním místě v blízkosti autobusového a vlakového nádraží chátrající budovu Skloexportu, pro kterou nemá využití, finanční úřad přitom sídlí jen o pár set metrů dál v prostorách, které si pronajímá od soukromého subjektu. Také úřad práce léta sídlil v pronajatých prostorách a nakonec si v sousedství koupil od soukromého vlastníka budovu, kterou dal za stamiliony zrekonstruovat.
Podle mluvčí ÚZSVM Michaely Tesařové ale o budovu neprojevila zájem žádná státní instituce, proto pro ni úřad hledá nového majitele prostřednictvím transparentní elektronické aukce. Areál léta patřil generálnímu finančnímu ředitelství. Poprvé ho nabídlo v srpnu 2008, kdy soudní znalec stanovil minimální cenu na 84,6 milionu korun, zájemce se ale nenašel. Prodat se areál nepodařilo ani v dalších letech, kdy se cena postupně snižovala až na 45 milionů korun. V květnu 2020 převzal budovu ÚZSVM. První elektronická aukce se uskutečnila 15. a 16. listopadu, dům se ale neprodal.
O budovu Skolexportu projevilo v minulosti zájem město Liberec. Získat ji chtělo bezúplatně, se státem se ale nedohodlo a odkoupit ji za 67 milionů korun zastupitelé v lednu odmítli. Liberecký kraj chtěl na jaře budovu upravit pro ubytování až 500 ukrajinských uprchlíků, ale také neuspěl. "Myslím, že v této době a za tyhle peníze se budova neprodá," dodal liberecký hejtman.