Brno a další města mají připomínky k novele stavebního zákona
Publisher ČTK
18.12.2019 23:15
Brno – Velká města, jako Brno, Praha nebo Ostrava, se chystají společným stanoviskem připomínkovat návrh připravovaného stavebního zákona. Novinářům to dnes řekla primátorka Brna Markéta Vaňková. Podle jejího náměstka Petra Hladíka je zákon napsaný špatně a podle něj by mohl být i protiústavní. Brno například návrhu vytýká, že by města přišla o hlavní roli při pořizování územního plánu.
Novela stavebního zákona má urychlit a zjednodušit povolování staveb. Vláda v půli roku schválila věcný záměr zákona, harmonogram počítá s platností od roku 2021. Podle ministerstva pro místní rozvoj, které zákon předkládá, by se mělo povolovací řízení u staveb snížit ze současných pěti let na jeden rok.
Připomínky je možné podávat do 23. prosince. Společně je podá Brno, Praha, Ostrava, Plzeň a Liberec, řekla Vaňková. Zástupci měst spolu jednali už od června.
Podle Hladíka je návrh špatně napsaný. "My všichni chceme spolupracovat a aby se stavělo, ale napsali si to sami developeři a není to dobře. V tomto případě říkáme, že je lepší nic než něco v takovéto podobě," uvedl Hladík.
Návrh podle radního Brna pro územní plánování Filipa Chvátala (KDU-ČSL) vytrhne roli samosprávy z územního plánování. "U Brna i Prahy je to zásadní, protože pracujeme na územním plánu a v polovině období bychom přišli o naši hlavní roli pořizovatele územního plánu," uvedl Chvátal.
Návrhem zákona by měla vzniknout jednotná soustava státní stavební správy, v jejímž čele není žádné ministerstvo, ale nově zřízený Nejvyšší stavební úřad. "Ani nevíme, kdo by v něm měl být. Nebyl by ani pod kontolou ministerstva," dodal Chvátal. Podle Hladíka je právem města, aby si určovalo, jak se bude město rozvíjet, kde se budou stavět například byty nebo hřiště.