Bourat chátrající domy chce letos Most, Litvínov i Ústí

Source
Radka Fialová
Publisher
ČTK
15.01.2019 19:30
Czech Republic

Ústí nad Labem


Ústí nad Labem - Bourat chátrající objekty plánuje letos Most, Litvínov i Ústí nad Labem. V Mostě a Litvínově budou radnice žádat o státní dotaci na demolici obytných domů na sídlištích. Ústí ze svého zaplatí likvidaci zničené stavby u stadionu, na jejímž místě má vzniknout tréninková hala pro hokejisty. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) letos nově nabízí i dotaci na regeneraci brownfieldů pro nepodnikatelské využití.


Most využil dotaci na demolici v minulosti několikrát. Za státní peníze nechal zbourat paneláky v Chanově. Loni radnice nechala zlikvidovat obytný blok 31 mezi gymnáziem a lokalitou Stovky, město jej vykoupilo spolu s dalšími dvěma bloky od soukromníka. Lidé se před několika lety obávali, že tam vzniknou byty pro rodiny na sociálních dávkách.

O dotaci nyní druhé největší město v Ústeckém kraji žádá opět na demolici paneláku na sídlišti v Chanově. Náklady se odhadují na 6,5 milionu korun, dotace by mohla podle náměstka primátora Marka Hrvola pokrýt 70 procent.

Litvínov už také dříve využil dotace na demolice v sociálně problematických oblastech. Letos nechá zbourat bytový dům v Gluckově ulici na sídlišti Janov. Projekt už schválili zastupitelé.

Ústí nad Labem státní dotaci nevyužilo. V říjnu začala rozsáhlá demolice domů v ulici Na Nivách. Za likvidaci osmnácti objektů zaplatí město 6,6 milionu korun. Letos využití programu radnice zvažuje. "Vytipováváme vhodné lokality, abychom se vešli do parametrů výzev. Budeme jednat s MMR o úpravě parametrů pro naše město," řekl ČTK náměstek primátora Pavel Tošovský. "Řešíme například nemovitost v Matiční ulici," poznamenal.

V Ústí se letos bude bourat chátrající objekt u stadionu, kde bývalo hřiště na basketbal a později kurty na badminton. Budova je ve špatném technickém stavu a nevyplatí se ji opravovat. Soukromý investor na své náklady na jejím místě postaví tréninkový zimní stadion.

Zájemci mohou žádosti na MMR podávat do 28. února. Mluvčí ministerstva Veronika Vároši ČTK řekla, že pro tento program je určeno celkem 100 milionů korun. Dolní limit dotace je 300.000 korun, horní limit deset milionů korun. "Odstranění objektu by mělo být následováno celkovou revitalizací prostoru. Může vzniknout park či nové školské zařízení, komunitní centrum, sportovní zařízení," uvedla mluvčí.

Novinkou je letos dotace na regeneraci brownfieldů pro nepodnikatelské využití. "Jedná se například o staré JZD, továrnu či nádražní budovu, ze které se může stát například knihovna, škola, obecní dům nebo také park," řekla Vároši. Dotace může sloužit jak na rekonstrukci, demolici, tak i na výkup nemovitosti. Ukončení přijmu žádostí je 31. května. Celkem má ministerstvo pro tento program připraveno 400 milionů korun.
0 comments
add comment

Related articles