Benešova vila v Sez. Ústí je opravená, v květnu otevře

Source
Alena Binterová
Publisher
ČTK
15.04.2009 18:10
Czech Republic

Brno

Sezimovo Ústí (Táborsko) - Tříletá obnova Benešovy vily v  Sezimově Ústí na Táborsku je dokončená a 28. května se objekt otevře veřejnosti. Bude přístupnější než dřív, zájemci si vilu budou moci prohlédnout od května do konce října každý poslední víkend v měsíci. Rekonstrukce včetně vybavení interiéru si vyžádala téměř 20 milionů korun, řekl dnes novinářům odstupující premiér Mirek Topolánek. Zpřístupněním vily a návratem k její původní podobě bude podle něho naplněn odkaz manželů Benešových.
    Částku za rekonstrukci označil Topolánek za přijatelnou. "Náš záměr byl udělat to velmi citlivě a bez nějakých velkých zásahů. Hlavně odstranit ten nános té komunistické přestavby a dát tomu tu podobu, kterou to mělo před rokem 1974, kdy Hana Benešová zemřela," shrnul Topolánek. Hlavním lákadlem pro návštěvníky je podle něho atmosféra, duch místa, v němž se setkávali a diskutovali zajímaví lidé.
    Druhý československý prezident Edvard Beneš strávil v této vile poslední chvíle svého života. Jeho manželka Hana v závěti z roku 1973 odkázala vilu s přilehlými pozemky táborskému muzeu, aby sloužila jako památník jejího manžela. Za socialismu však byla přestavěna na rekreační sídlo využívané ústavními činiteli. Nyní už se podle Topolánka nepočítá, že by se v ní úředníci běžně rekreovali. V  druhém nadzemním podlaží jsou ale prostory pro vládní návštěvy i premiérský pokoj.
    Základem expozice v přízemí je jídelna a obytná hala s oblíbeným prezidentovým zákoutím včetně pohodlného křesla. V prvním patře jsou přístupné pracovna a ložnice, v níž Beneš zemřel. Tyto dvě místnosti byly před rekonstrukcí pro veřejnost otevřené jedenáctkrát v roce, vždy u příležitosti státních svátků a výročí Benešových. S prezidentovým státnickým dílem i se soukromým životem manželů Benešových se jinak mohli zájemci seznámit pouze v  expozici, která v domku pod vilou vznikla v roce 2005.
    Projektový tým vedený architektem Orlinem Ilinčevem vypracoval pro obnovu vily návrh, podle něhož se společenské místnosti v přízemí domu navrátily do původní podoby ze 30. let. Z interiéru zmizelo tmavé dřevěné obložení a místnosti nyní působí vzdušně a světle. "Oproti minulosti je to velmi podstatný rozdíl, protože nyní je to zařízeno dobovým nábytkem," vysvětlil historik Michal Kolář, který byl při rekonstrukci odborným poradcem. V místnostech jsou starožitnosti i nábytek ze 30. let, některé kusy, například sofa a židle v jídelně byly zhotoveny na zakázku. Také nové barevné pojetí fasády a okenic vily vychází z dobové fotodokumentace.
0 comments
add comment

Related articles