Praha - Za svůj úspěch považují autoři petice, která vznikla po odvolání ředitelů Národní galerie Praha a Muzea umění Olomouc, rezignaci ministra kultury Antonína Staňka. ČTK to dnes řekl její iniciátor, zakladatel centra současného umění DOX Leoš Válka. Petice vznikla záhy po odvolání Jiřího Fajta a Michala Soukupa a požadovala Staňkovo odstoupení.
"Není ale vyhráno, záleží na novém ministrovi, aby následovaly další potřebné kroky směřující k vypsání kvalitních výběrových řízení na obě funkce. Máme mandát a nesmíme ho promarnit," řekl ČTK architekt Josef Pleskot, který byl dalším z mluvčí petice.
Grémium sociální demokracie uložilo Staňkovi konkurzy připravit do konce května, to je ale zároveň termín, k němuž ministr oznámil svoji rezignaci. Zda výběrová řízení budou připravena, nyní není zřejmé. Odvolání Fajta i Soukupa Staněk zdůvodňoval závažnými hospodářskými pochybeními, která údajně přinesly kontroly v obou institucích. Oba odvolaní ředitelé takové důvody odmítali.
Petice vzniklé na základě Staňkova odvolání obou ředitelů byly dvě. Ta ranější má dnes přes 7000 podpisů včetně mnoha významných osobností kulturního a veřejného života. Pleskot řekl, že vnímá odstoupení Staňka jako důkaz toho, že lidé se dokážou semknout a "nenechají si ještě líbit všechno, co se jim předestře". Staněk byl podle iniciátorů petice nekompetentní a nedokázal problémy v kulturní sféře řešit.
"Ceníme si toho, že se Antonín Staněk rozhodl uklidnit situaci tím, že sám odstoupí. Jedná se však jen o první krok. Nyní je zásadní, aby se novým ministrem stala respektovaná a kompetentní osoba, která bude schopna vést resort kultury odpovídajícím způsobem," řekla dnes ČTK Johanka Lomová, zástupkyně druhé petice proti Staňkovým krokům, jíž iniciovali mladší umělci a historikové umění a jíž podepsalo několik set lidí.
"Dění okolo Národní galerie v Praze a Muzea umění Olomouc poukázalo na nutnost strukturálních změn - zejména ustavení odborných správních rad velkých příspěvkových organizací, jejichž existence by měla zajistit strukturovanější systém řízení a v budoucnu zamezit vzniku podobných kolizí, jaké jsme v posledních týdnech byli svědky. Zároveň je nutné transparentním a poučeným způsobem vyřešit obsazení pozic obou odvolaných ředitelů," doplnila Lomová.
Také Válka považuje odstoupení Staňka za velké vítězství těch, kteří usilují o transparentní a standardní řešení situace v kultuře a zejména o to, aby do ní nezasahovala politika, což se podle nich dělo ve Staňkově případě. O tom, kdo by mohl Staňka nahradit, nechce spekulovat, laťka je podle něj ale nastavena tak nízko, že "ji už nelze podlézt".