Ústí nad Labem – Areál letního kina v Ústí nad Labem čekají velké změny. Zprvu ho bude nutné revitalizovat. Půjde o přípravnou fázi před vyhlášením architektonicko-urbanistické soutěže na úpravu celého prostoru. Poté by měl areál odpovídat své funkci a víc se ote- vřít veřejnosti. Letos Kulturní středisko, pod které letní kino spadá, plánuje první promítací večery. ČTK to dnes řekl vedoucí oddělení programu a propagace Jan Vítek.
Areál vznikl v 50. letech minulého století a zhruba po 30 letech od otevření prošel rekonstrukcí. Od té doby se jeho funkce změnila, a je tak nutné ho přizpůsobit jeho současnému fungování. "Areál byl vlastně primárně určený na pořádání filmových projekcí a filmových festivalů. Vzhledem k současné technologické náročnosti a vzhledem k rozšíření streamovacích služeb a řekněme trošku i úpadku návštěvnosti kin k tomu už není tak využitelný," uvedl Vítek. Kulturní středisko chce naopak víc klást důraz na volnočasové využití a na pořádání živých představení, jako jsou divadelní hry, koncerty či hudební festivaly.
V letním kině se každoročně koná několik velkých akcí včetně festivalů s vysokou návštěvností. Pro menší vystoupení chybí prostory, což by se mělo po úpravách změnit. "Celá ta revitalizace je ale dlouhodobého charakteru, takže my jsme si to rozdělili na dvě fáze," řekl Vítek. První fáze by měla být hotová do letošního léta. Půjde o ošetření dřevin, opravu schodišť a výměnu a doplnění mobiliáře. Přibude bistro s občerstvením. Počítá se i s kulturním programem spíše komunitního charakteru, který místu doposud chyběl. Cílem je, aby obyvatelé spádových oblastí měli místo, kde mohou trávit volný čas. Kulturní středisko by chtělo už letos vytvořit malou provizorní scénu, kde by se promítaly filmy nebo sportovní utkání.
Na druhé fázi spolupracuje Kancelář architekta města. "Mělo by se stát to, že se redefinuje a aktualizuje fungování celého toho areálu s návaznými službami," doplnil Vítek. Podle něj se například bude myslet na lepší dopravní obslužnost pro velké produkce, ale i rozšíření veřejných toalet, u kterých se při velkých akcí tvoří fronty. Volnočasová část by pak měla být přístupná celý rok. Jednou z vizí je doplnit prostor třeba o učebnu pod širým nebem či mini golf, nicméně finální podobu určí výsledek architektonicko-urbanistické soutěže. "My potřebujeme teď zjistit, co areál všechno umožňuje. Na tom pracujeme a snažíme se najít cestu, jak ho znovu začlenit do chodu města," řekl vedoucí.
Počítá se s rozsáhlejšími úpravami zeleně a také například se zapracováním ekologických opatření. Podle Vítka půjde o nákladnou změnu, která si vyžádá nemalé finanční prostředky. Na část úprav chce Kulturní středisko získat dotace. První fáze, která se uskuteční do letošního léta, vyjde na tři miliony korun bez daně. Rada schválila podání žádosti o dotaci z Národního plánu obnovy.