ArchiMyšl 2016 - Světový den architektury v Litomyšli

30. září 2016 - 3. října 2016

Source
Mgr. René Klimeš, Regionální muzeum v Litomyšli
Publisher
Tisková zpráva
06.09.2016 20:20
Od roku 1996 patří první říjnové pondělí Světovému dni architektury. Před několika lety si začala tento den připomínat i některá města v České republice a to díky občanskému sdružení Kruh.
Již 30. září začíná v Litomyšli seriál akcí s názvem ArchiMyšl, která skončí 3. října.

Pro milovníky moderní architektury a designu je připraven další ročník maratónu akcí pod názvem ArchiMyšl 2016. Věříme, že se i letos podařilo městu Litomyšl připravit pro vás ve spolupráci s mnoha dalšími organizacemi zajímavý program.

Architektura je sama o sobě uměleckým dílem. Pokud však přidáme do veřejného prostoru umělecká díla, mohou vzniknout místa s neopakovatelným géniem loci. A právě uměním ve veřejném prostoru se budeme letos zabývat trochu víc. Názory na to, co je umění a co již nikoli, se velmi různí. Diskutovat proto budeme nejen o sousoší Olbrama Zoubka v Klášterních zahradách, sochách Bedřicha Smetany či Aloise Jiráska a soše Arnolda Bartůňka v Nové městské síni, ale například i o zámeckých lavičkách, Rittsteinově autobusu v Klášterních zahradách či originálních dětských prvcích na Vodních valech.



Páteční velký rozjezd



O páteční rozjezd se 30. září postará autor sloganu „Litomyšl – hlavní město moderní architektury“. Historik a teoretik umění a architektury Rostislav Švácha přijede zahájit výstavu v Galerii Pakosta, na které budou představeny finalisté Ceny Klubu Za starou Prahu za rok 2015 – nechybí mezi nimi právě ani objekt Galerie Pakosta od architektky Zdeny Vydrové. Úvodní slovo bude mít i na vernisáži výstavy v regionálním muzeu. Reprezentativní výstava Davida Vávry a Petra Volfa s názvem „Litomyšl: hlavní město současné české architektury“ představí Litomyšl jako jedno z klíčových center soudobé české architektury. „Výstava je navržena jednoduše, aby se mohla rychle přemísťovat na další místa,“ vysvětluje architekt výstavy David Vávra a dodává: “Po konzultaci s Petrem Volfem jsme ke každé ze tří místností přiřadili jedno ze tří témat. Jako hlavní vstup doporučujeme střední místnost s náplní Veřejný prostor. Vpravo budou Rekonstrukce, vlevo poté Novostavby.“ Po vernisážích můžete vyrazit do kina Sokol. Tentokrát nás čeká projekce dokumentárního filmu s názvem DK o architektovi Davidu Kopeckém. O staviteli, který nejradši boural a vyhazoval lidem z oken nevkusné obrazy a kryty od vafek a „dezinfikoval tím prostor“, bude po skončení projekce diskutovat i jeho žena, režisérka filmu, který získal i Cenu Pavla Kouteckého, Bára Kopecká.



Sobota plná krásna


Sobotní dopoledne můžete věnovat komentované procházce po výtvarném umění ve veřejném prostoru. Mnozí z vás možná poprvé uvidí Venuši v linii lásky Arnolda Bartůňka, která zdobí Novou městskou síň na zámeckém návrší. Od Ludmily Marešové Kesselgruberové a Anny Šubrtové se dozvíte informace i o dalších sochách ve městě, ale ne jen o nich. Ani letos nebude chybět oblíbená komentovaná projížďka po stavbách moderní architektury v Litomyšli. Průvodcem nám bude městská architektka Zdeňka Vydrová a nepřijdete ani o malou svačinku, která je v ceně jízdenky (80 Kč). Z kapacitních důvodů doporučujeme registraci v IC předem.

Na čtrnáctou hodinu je v zámeckém pivovaru naplánována přednáška historika architektury Rostislava Šváchy a v 16.00 hodin se před sokolovnou potkají zájemci o Procházky (s) městem, které se tentokrát zaměří na téma Litomyšl sportovní. V 17.00 hodin se bude konat slavnostní otevření coworkingu v kočárovně na zámeckém návrší. Ptáte se, co slovo coworking znamená? V doslovném překladu jde o spolu-práci, tedy o sdílení pracovního prostoru, kde nezávisle na sobě vykonávají různí profesionálové svoji práci. Kočárovnu si v rámci Dne otevřených dveří budete moci prohlédnout již od 10.00 hodin.

Na pivo s architekty na téma umění ve veřejném prostoru



V sobotu od 18 hodin vás opět zveme na pivo s architekty. Hlavním tématem besedy, jejíž úvodní slovo bude patřit Rostislavu Šváchovi, bude umění ve veřejném prostoru. Toto téma nebylo vybráno v letošním roce náhodou. Připomeneme si vrcholící přeměnu Vodních valů, kde rostou opravdová umělecká díla na dětském hřišti. Zdůrazníme význam díla Olbrama Zoubka, Arnolda Bartůňka, ale i dalších umělců pro veřejný prostor Litomyšle. Dotkneme se zcela jistě i stále živé diskuse ohledně Rittsteinova autobusu v Klášterních zahradách či laviček v zámeckém parku, ale i mnohých dalších témat.



Rozsvítíme litomyšlské lavičky



Málokterý malý objekt vzbudil v Litomyšli v posledních letech tak rozdílné ohlasy jako jsou lavičky v zámeckém parku. Když zasvítí sluníčko, vypadají lavičky jako skutečné diamanty. Po dohodě s architektem Janem Šépkou se pokusíme lavičky rozsvítit tak, aby zářily i v noci. Držte nám palce, ať se záměr podaří. Těšit se můžete také na program s názvem Krystaly světla spojený s malým videomappingem na tzv. „litomyšlskou lavičku“ z dílny KLUCIvespolek (autoři animovaného klipu Krátký film o dlouhé historii Litomyšle). Nenechte si ujít jedinečný program v zámeckém parku. Těšíme se na vás v sobotu v 21.00 hodin.



Neděle především ve znamení komentovaných prohlídek



V neděli nás čekají především speciální prohlídky Vodních valů. Proměnu nábřeží řeky Loučné vám představí sami autoři návrhu, architekti Martin Rusina a Martin Frei. Od 15.00 hodin můžete navštívit také architektonickou prohlídku zámeckého návrší. Hlavním tématem bude vztah soudobé architektury a historické zástavby na zámeckém návrší. „Prohlídky startují v chrámu Nalezení sv. Kříže,“ láká Petra Jiráňová z příspěvkové organizace Zámecké návrší a dodává: “Na pondělí plánujeme komentované prohlídky nejen pro školy chrámu Nalezení sv. Kříže, kde je až do konce roku umístěna Madona z Osíka – nejstarší dochovaná polychromovaná soška na našem území.“


Do přípravy programu 5. ročníku ArchiMyšle se zapojila řada organizací. Poděkování patří příspěvkovým organizacím Zámecké návrší, Smetanův dům, Městská galerie i Regionálnímu muzeu v Litomyšli. I tato akce je ukázkou toho, že díky spolupráci litomyšlských subjektů mohou vzniknout zajímavé projekty, které mají potenciál přilákat do našeho města nové návštěvníky.

Více informací >
0 comments
add comment

Related articles