Jeruzalém - Za přítomnosti zástupců různých křesťanských církví byl dnes v Jeruzalémě slavnostně odhalen restaurovaný Boží hrob, v němž byl podle křesťanské legendy pohřben Ježíš Kristus. Mezi přítomnými byli například jeruzalémský patriarcha řecké ortodoxní církve Theofilos III. nebo řecký premiér Alexis Tsipras, informovala agentura AFP. "Dříve byla tato svatyně celá černá, její zdi byly ztmavlé od kouře svíček poutníků. Nyní má opět svou původní barvu, barvu naděje," řekla Antonia Moropulosová, šéfka týmu expertů, který svatyni během předchozích deseti měsíců restauroval. Takzvaná edikula, malá svatyně, v chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě prošla nyní první kompletní opravou po více než dvou stech letech. Postavena byla v letech 1809 až 1810 a od té doby se několikrát prováděly jen dílčí renovační práce.
Stav jedné z nejnavštěvovanějších křesťanských památek byl přitom kritický. Rekonstrukci dlouho brzdily neshody mezi křesťanskými církvemi, které mají chrám ve společné správě. Až havarijní stav vedl loni k dohodě hlavních správců chrámu, tedy arménské, římskokatolické a řecké ortodoxní církve. Určitá práva k chrámu Božího hrobu přísluší i církvi koptské, syrské ortodoxní a etiopské ortodoxní.
Restaurační práce Božího hrobu prováděl tým asi 50 expertů z Národní technické univerzity v Aténách, který už dříve opravoval například aténskou Akropoli či chrám Boží moudrosti (Hagia Sofia) v Istanbulu. Práce se prováděly zejména v noci, aby nemusely být zastaveny prohlídky návštěvníků chrámu.
Prakticky všechny části edikuly byly rozebrány, vyčištěny a zrestaurovány, včetně sloupů a kopule svatyně. Novinkou je vytvoření otvoru, jímž budou moci poutníci poprvé vidět kámen staré schránky, v níž bylo tělo Ježíše.
Podle křesťanské tradice byl Ježíš Kristus po ukřižování kolem roku 33 pohřben právě na tomto místě. Křesťané věří, že poté vstal z mrtvých, protože ženy, které šly navštívit několik dní nato jeho hrob, ho nalezly prázdný.
Někteří křesťané se domnívají, že Ježíš byl pohřben v Zahradním hrobu, který leží kousek od Starého města v Jeruzalémě. Ten byl odhalen až v 19. století. Podle profesorky Moropulosové ale při restauračních pracích na edikule bylo prokázáno, že hrob je v chrámu Božího hrobu.
Náklady na nynější opravu, na kterou se z větší části složily tři hlavní správcovské církve a jordánský král Abdalláh II., se z původních tří milionů eur vyšplhaly na šest milionů eur (162 milionů Kč).
Chrám Božího hrobu (též bazilika Božího hrobu) se nachází uvnitř hradeb Starého města v Jeruzalémě. Leží na místě, kde byl podle Nového zákona ukřižován Ježíš Kristus. Chrám dal postavit v první polovině 4. století na místě Ježíšova hrobu císař Konstantin I. Od té doby patří k nejvyhledávanějším místům křesťanských poutníků.