Čínský disident Aj Wej-wej byl zvolen uměleckou osobností roku

Publisher
ČTK
13.10.2011 13:10
China

Beijing

Peking - Renomovaný britský časopis Art Review zvolil nejvlivnější uměleckou osobností roku čínského disidenta Aj Wej-weje. Tento výmluvný kritik čínské komunistické vlády, teprve nedávno propuštěný z vězení, se zapsal do povědomí milovníků umění svou instalací stomilionu porcelánových slunečnicových semínek v prestižní londýnské galerii Tate Modern či jako spoluautor návrhu olympijského stadionu (Ptačího hnízda) v Pekingu.
     Čínská vláda ocenění Aj Wej-weje kritizovala, když uvedla, že "politicky zaujatý" výběr je v rozporu se zásadami zmíněného magazínu. "Čína má spoustu dostatečně schopných umělců. Domníváme se, že volba založená na čistě politickém, zaujatém pohledu není v souladu se záměry časopisu," konstatoval mluvčí čínského ministerstva zahraničí Liou Wej-min.
     Čínské úřady Aj Wej-weje zatkly v dubnu na pekingském letišti v rámci zátahu proti kritikům vlády, když se chystal odletět z Číny. Zadržování avantgardního výtvarníka na utajeném místě vyvolalo ve světě nesouhlas a protesty. Propuštěn byl na kauci koncem června po 81 dnech vězení, rok ale nesmí poskytovat rozhovory novinářům, setkávat se s cizinci, používat internet či komunikovat s obhájci lidských práv. Nadále je vyšetřován pro podezření z daňových úniků.
     Podle článku v  novém, listopadovém vydání Art Review věznění Aje a rozhořčená reakce mezinárodního společenství jen zvýšily touhu veřejnosti seznámit se s jeho dílem.
     Tuto příležitost měli nedávno obyvatelé Londýna, jehož slavná galerie Tate Modern vystavovala do letošního května Ajovo dílo tvořené 150 tunami porcelánových slunečnicových semínek, jež ručně vyrábělo dva roky 1600 sklářů v čínském městě Ťing-te-čen.
     Aj, který nerespektuje stoprocentně nařízení čínské vlády a obnovil svou komunikaci na twitteru, uvedl, že ho uznání časopisu těší a že ho považuje za podporu svému boji za svobodu vyjadřování.
     Na žebříčku stovky nejvlivnějších uměleckých osobností letošního roku obsadili druhé místo Hans Ulrich Obrist a Julia Peytonová-Jonesová, kteří vedou londýnskou galerii Serpentine, na třetím místě pak skončil Glenn Lowry, ředitel Muzea moderního umění v New Yorku.
0 comments
add comment

Related articles