Christopher Marinello - "Sherlock Holmes" výtvarného umění

Publisher
ČTK
19.07.2015 19:10
United Kingdom

London

Londýn - Sedící žena od Henriho Matisse, kterou dostala koncem května zpět rodina Rosenbergů? To je jeho práce. Portrét aristokrata od El Greka navrácený nedávno potomkům židovského sběratele umění Julia Priestera? Také jeho zásluha. Ani ne dva roky po založení společnosti Art Recovery, která se specializuje na vyhledávání a navrácení ukradených či ztracených uměleckých děl, je její šéf Christopher Marinello hvězdou, napsala agentura AFP.

    Média tohoto třiapadesátiletého modrookého rodáka z Brooklynu někdy přezdívají "Sherlock Holmes". "Mí kolegové se tomu smějí," říká s úsměvem Marinello a ukazuje na malou knihu o tomto slavném fiktivním detektivovi, která leží na jedné z polic v londýnském sídle firmy.
    Poté, co opustil studia umění (podle svých slov kvůli nedostatku talentu), vystudoval práva. Jméno si udělal v registru ztraceného umění (The Art Loss Register - ALR), kde sedm let pracoval. Nyní je to jeho konkurence.
    Od společnosti ALR odešel s několika kolegy kvůli "rozdílným pohledům". Art Recovery založil na podzim 2013 s cílem "sloužit uměleckému světu eticky, odpovědně a legálně". Jeho společnost, která v Londýně zaměstnává asi desítku lidí, kolem 15 jich je v indickém Dillí a po jednom v New Yorku a Miláně, shromažďuje údaje o ukradených či ztracených uměleckých dílech a má ambici mít nejobsáhlejší takovou databázi na světě.
    Ještě když pracoval pro ALR, se mu podařilo vrátit několik děl. V roce 2011 kupříkladu dopomohl k nalezení slavné fotografie Vlna českého fotografa Františka Drtikola, která byla ukradena v Praze. Podařilo se ji nalézt v Kalifornii a již po dvou týdnech se vrátila do Prahy. Nebo o dva roky později objevil v Londýně obraz Zahrada od Henriho Matisse, který byl ukraden v roce 1987 z muzea ve Stockholmu.
    Jaké jsou podrobnosti z jeho práce? Například vrácení slavného Matissova díla Sedící žena potomkům francouzského židovského sběratele Paula Rosenberga bylo podle jeho slov "osmnáctiměsíční utrpení", zejména s ohledem na dosti pedantský přístup německých úřadů.
    Někdy mu pomohla i náhoda. Jako třeba v případě několika děl ukradených v roce 2008 v Kalifornii, která byla ceněna na 30 milionů dolarů. Přes internet dostal vzkaz od jistému muže ze Slovinska jménem Darko, který údajně věděl, kde díla jsou. Poté, co mu Darko poslal fotky děl, zaangažoval Marinello do případu policii z Los Angeles. "Předstírali jsme, že jsme od pojišťovací společnosti," vyprávěl. A výsledek? Operace se podařila, díla byla vrácena a několik lidí zatčeno.
    Je tedy jasné, proč nechce tento rodák z New Yorku, jehož rodiče byli Italové, mluvit o svém soukromí.
    Podobné tajné operace jsou ale podle něj výjimečné, nejvíce působí jako zprostředkovatel. Jako například u jedné z posledních akcí, ve které šlo o ukradenou sošku Augusta Rodina v hodnotě 100.000 dolarů. Celá operace začala v roce 2011, kdy bylo dílo, ukradené před 24 lety, nabídnuto v New Yorku při jedné z aukcí. "Již za měsíc jsme měli dohodu o navrácení díla právoplatným majitelům," raduje se Marinello.
    Někdy také pracuje zadarmo. Kupříkladu když se mu ozval umělec, kterého okradla nečestná galerie, nebo když jej londýnská církev požádala o vypátrání busty ze 17. století ukradené během nacistické bleskové války či když jej pozve policie k identifikaci uměleckých děl.
    Na oplátku mu policie někdy věnuje nějaký malý dárek - Marinello ukazuje přilbu polských policistů, kravatu z Interpolu či kalendář italských strážníků.
    Jeho služby jsou zdarma též pro muzea. Chtěl by se také věnovat uměleckým dílům, které zničili v minulých měsících radikální islamisté z Islámského státu (IS) v Sýrii a Iráku, která chce zanést do své databáze. Marinello je řáděním islamistů zděšen. "Tato část světa je kolébkou naší civilizace. Vůbec nevíme, co se tam děje, a památky se ničí buldozery," neskrývá zděšení.
0 comments
add comment