Výstava v MZK představuje proměny a inovace českých knihoven a současně nahlíží do budoucnosti

Publisher
Tisková zpráva
02.03.2022 23:40
Czech Republic

Brno

Moravská zemská knihovna (MZK) zve příznivce architektury, čtenáře, knihovníky, i širokou veřejnost na výstavu s názvem (re)Vize knihoven 21. století – prostor – funkce – příležitost, která byla zahájena vernisáží 1. března v budově knihovny.

Výstava napříč čtyřmi podlažími MZK představuje prostřednictvím oboustranných panelů náhled na vývoj architektonických řešení knihoven v České republice. Stěžejní část výstavy je umístěna v galerii v přízemí budovy, kde si na 12 panelech mohou návštěvníci prohlédnout zajímavé novostavby a rekonstrukce českých knihoven mezi lety 2015 – 2020.

Na jednotlivých panelech je představeno celkem 21 kniho- ven od těch nejmenších obecních, až po krajské knihovny. Vybírány byly především s ohledem na netradiční architektonické řešení budovy nebo zajímavé interiérové prvky. Nechybí informace, jako rok a popis realizace, návrhy studií, počet obyvatel města, typ financování a fotografické materiály, aby návštěvníci získali komplexní obraz o vývoji a trendech v architektonických realizacích posledních let. Návštěvníci tak mohou nahlédnout a posoudit knihovny nejen zvenčí, ale též inovativní přístup v interiérech knihoven.

„Výstava svým názvem odkazuje na proces úspěšné revitalizace knihoven, které přetavily, zhmotnily svou vizi a nyní mohou sloužit jako příklad dobré praxe a inspirace pro ostatní knihovny. Cílem výstavy je ukázat architektonickou proměnu prostor českých knihoven, která souvisí s proměnou role veřejných knihoven, které se stávají místem setkávání, tvůrčího rozvoje, komunitního života a stávají se tak nedílnou součástí života obce. Podpora výstavby, rekonstrukci a vybavování knihoven jako komunitních, kulturních a vzdělávacích center je také jedním z klíčových cílů nové Koncepce rozvoje knihoven na léta 2021-2027. Výstava vznikla v rámci činnosti Metodického centra pro výstavbu a rekonstrukci knihoven (MCVRK), jednou z jeho náplní je seznamovat odbornou, ale také širokou veřejnost s aktuálními trendy na poli architektury knihoven,“ uvádí autorka výstavy, Mgr. Lenka Dostálová, která má na starosti MCVRK.

Výstavu obohacují vybrané studie návrhů vystavených knihoven, citáty o knihovnách od slavných osobností, obálky knih souvisejících s tématem architektury, či volná stěna, kde mohou návštěvníci tvořit cloud slov na téma architektura knihoven.

První patro foyer nabízí vhled do rekonstrukcí jihomorav- ských knihoven v letech 2016 až 2019, realizovaných z dotačního titulu Obecní knihovny na podporu rozvoje a modernizace knihoven. S historií MZK, fotografiemi průběhu výstavby stávající budovy a zajímavými fakty se návštěvníci seznámí ve foyer druhého patra. Do současnosti a možné budoucnosti architektury českých knihoven návštěvníky přenesou návrhy a trojrozměrné modely studentů Fakulty architektury VUT v Brně (FA VUT), umístěné ve třetím patře. Studenti zde představují 15 návrhů knihoven, včetně 9 trojrozměrných modelů, které vznikly v rámci spolupráce Metodického centra pro výstavbu a rekonstrukce knihoven (MZK) s FA VUT.

„Chceme představit knihovny v podobě, v jaké jsou připraveny plnit svoji roli kulturních, vzdělávacích a komunitních center. Neboť těmi současné veřejné knihovny jsou nebo se snaží být. Pryč je doba, kdy knihovna byla vnímána jako sklad knížek. Nyní je především společenskou institucí, která zvláště na malých městech je poslední stopou přítomnosti péče státu o občany. Tím se rozšířilo portfolio činností knihoven, zvýznamnila se jejich povaha jako kulturních a komunitních center obce, a souběžně vzrostly i nároky na prostory, v nichž tuto činnost vykonávají,“ dodává k výstavě ředitel MZK Tomáš Kubíček.

Výstava je koncipována též jako putovní a pro její zapůjčení (její stěžejní části), mohou knihovny MZK oslovit. Výstavu doplní a rozšíří její online verze, která je dostupná na adrese architektura.knihovny.cz.

K výstavě se též chystá několik akcí, jako debaty či filmové promítání, o kterých se zájemci dozví na knihovním webu a sociálních sítích.
0 comments
add comment

Related articles