Plavba jez potřebuje, ochrana přírody ho odmítá; co jez jinak nabídne všem ostatním?
Desítky let trvající dohady o samotné existenci jezu mají za následek, že diskuze o podobě řešení - toho, jak taková stavba vypadá a funguje ve vztahu ke svému okolí, dosud nevznikla. Pro většinu odpůrců je takové téma zbytečnost, pro obhájce zas vidina dalších průtahů. Z areálu jezu je proto nyní technicistní nutnost, která teprve očekávápožadavky na citlivou komunikaci s místem a člověkem. Možností a příkladů takového přístupu je mnoho nejen v zahraničí, ale i v naší historii. Ústecký kraj a plovoucí Cargo Gallery daly prostor diskuzi, která zazní 24. března 2016 v Děčíně v přístavišti pod zámkem. Výstava a otevřený panel k podobě Plavebního stupně Děčín - Po sto letech představí myšlenky, které v projektu dosud nezazněly.
Program akce Děčín - Po sto letech: 13:00 Otevření expozice 16:00 Panelová diskuze 20:00 Voila!
Výběr fotografií jezů a vodních elektráren představí dva rozdílné přístupy těchto technických prvků v krajině. Nutné zlo, nebo technická památka?
Autorský výběr fotografií: Klára Čvančarová Jan Černý
Hosté diskuze: Mgr. Lukáš Beran, Ph.D. - historik architektury Mgr. Otto Chmelík - předseda Komise urbanistiky a životního prostředí města Děčín doc. Ing. arch. Patrik Kotas - architekt dopravních staveb Ing. arch Miroslav Kukrál - autor alternativního návrhu Ing. Šárka Miškovská - zástupce Děčínského fóra Mgr. Jakub Potůček - historik a teoretik architektury moderátor diskuze: Jan Látal
Akci podpořili: RNDr. Václav Cílek, CSc. z Geologického ústavu AV ČR, Mgr. Dan Merta ředitel Galerie Jaroslava Fragnera, Prof. PhDr. Tomáš Vlček, CSc. z Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, Prof. PhDr. Petr Kratochvíl, CSc. z Ústavu dějin umění Akademie věd ČR.