Nová platforma Pole designu na 6. ročníku WiFič VEN!

Source
Klára Pučerová, Architectura z.s.
Publisher
Tisková zpráva
26.08.2023 11:55
Czech Republic

Bílovice

Jan Vondrák
mjölk architekti

Areál společnosti Egoé se v pátek 1. září 2023 již pošesté otevře pro dvoudenní venkovní setkání s hudbou, designem, zajímavými osobnostmi a kreativními aktivitami. V rámci akce WiFič VEN! se představí další projekty nové platformy Pole designu, který zahrnuje celý areál Egoé na adrese Bílovice 519. Ten je nyní přístupný každému, koho zajímá proces zrození designu, cesta, jak z nápadů vznikají produkty. Ambicí Pole designu je ukázat, co znamená průmyslový design v praxi.

Návštěvníci se mohou těšit na koncerty skupin Vltava, Para, Korben Dallas, Bert & Friends nebo Vladimir 518. Doplní je režisér Jan Hřebejk, zpravodajové ČT na Ukrajině David Miřejovský a Adreas Papadopulos nebo lyžařka Šárka Strachová. Čas bude i na povídání o historii s aktéry úspěšného podcastu Přepište dějiny, profesorem Michalem Stehlíkem a expertem na staré noviny Martinem Gromanen. A když vznikne prostor, mohou na kus řeči sednout s baskytaristou kapely Korben Dallas Lukášem Filou, který je ředitelem slovenského vydavatelství N Press, do jehož portfolia spadá Deník N.

To vše v areálu firmy Egoé na symbolickém Poli designu. Místě, kde klíčí nápady a rodí se produkty. Letos se WiFič VEN! koná 1. a 2. září 2023.

Pole designu

Vstupujete do laboratoře privátního a veřejného prostoru. Zviditelňujeme práci vývojových týmů, v nichž je role průmyslového designéra nezastupitelná.

Pole designu je edukační platformou pro odborníky, studenty i širší veřejnost.
Platforma Pole designu je nový projekt, který vznikl s cílem rozšiřovat povědomí o úloze a významu kvality průmyslového designu v soukromém i veřejném prostředí. Nachází se v areálu bývalého Jednotného zemědělského družstva Bílovice u Uherského Hradiště, dnes sídla společnosti Egoé. Již patnáct let se zde postupně proměňuje původně zanedbaný brownfield ve výrobně-edukační kampus, který se má stát laboratoří průmyslového designu pro veřejný prostor v evropském kontextu.
Toto místo se svojí specifickou historickou stopou však nabízí setkávání architektů, designerů, politiků, místních obyvatel, zaměstnanců a klientů společnosti Egoé nejen během letního venkovního setkání WiFič VEN!, ale má se stát platformou s celoročním programem a vlastní galerií. Urbánní strukturou areálu prochází červená Stezka designu, jež sledování nabízí unikátní možnost navštívit prostory, kde pracují návrháři a vývojáři, ale i výrobu, kde jsou jejich ideje realizovány.
Podstatná je i okolní krajina vytvářející environmentální rámec výrobního kampusu. Architekt Kamil Mrva svým urbanistickým konceptem páteřní ulice mezi administrativními budovami založil základ průběžně budovaného veřejného prostoru. „Ulice“ slouží pro setkávání a komunikaci zaměstnanců, klientů i návštěvníků se zájmem o průmyslový design a v budoucnu i pro vzdělávání mladé generace všech stupňů výuky včetně letních škol architektury a designu.
I proto se stále doplňuje provozní zázemí Kempu, který má celoročně sloužit k ubytování návštěvníků areálu. Během letošního ročníku WiFič VEN! je pro návštěvníky připraveno několik výstav, z nichž se jedna pod příznačným názvem Z pole šafránu věnuje právě historii transformace bílovického zemědělského areálu.

Soubor výstav, které pro letní setkání WiFič VEN! připravila platforma Pole designu:

Z pole šafránu
galerie, přízemí budovy B / Inventura lokální historie: příběh transformace bílovického zemědělského areálu v textech, mapách a fotografiích v kontextu politických a ekonomických proměn od 16. století až do současnosti. Proces konverze zemědělského brownfieldu na edukační a výstavní kampus se zaměřením na průmyslový design.

Vlivy aneb učíme se od orlů
prášková lakovna, přízemí budovy B / Výstava nabízí seznámení s inspirativními díly předních světových a českých designérů. V letošním roce především z významných center, které určovaly směr vývoje průmyslového designu ve 20. století (Bauhaus, Ulm, Zlín) a zaměřená na osobnosti Otakara Diblíka a Dietera Ramse.

Proces
patro budovy B / Proměnná expozice umožňuje nahlédnout do tvůrčího procesu konstruktérů a designérů společnosti Egoé za období 2022–2023.

Klobouk dolů
mokrá lakovna / Velkoformátová dokumentace zrodu a realizace nového sídla společnosti Kloboucká lesní od studia Mjölk. Kontext udržitelné architektury je primární ideou administrativní budovy, která vznikla za ojedinělého dialogu investora s architekty, a kde se významnou složkou stal také přilehlý prostor výrobního areálu, hospodaření s dešťovou vodou a důraz na energetickou soběstačnost. Zde můžeme hovořit již o „české“ cestě ve světovém standardu při navrhování budov bez uhlíkové stopy.

Tvarůžek
hala E1 / Skutečný průmyslový a nedekorativní design z tvůrčí dílny Martina Tvarůžka proměnil výrobní halu na industriální galerii s velkoformátovými fotografiemi, které představují kolekci mezinárodně oceněných realizací včetně smykového nakladače Locust 904/1004 (Red Dot Design Award 2023, Best of the Best) a přístroje Recognoil 3W určeného k detekci a měření mastnoty povrchu (Red Dot Design Award 2023).

Herbarium lokální botanické diverzity
kemp / Venkovní expozice maleb autorské dvojice Pavly Šnajdarové a Ondřeje Mladého zpracovaných technikou akvarelu. Dokumentuje botanickou pestrost místní krajiny a je umístěn v modulární osmikostce s výhledem na Buchlovské kopce.

Vernisáž výstavy a debata Klobouk dolů:
pátek 1.9. v 18:30
Vojtěch Dorňák (Kloboucká lesní), Jan Vondrák (Mjölk architekti), Pavel Srba

Komentované prohlídky:
pátek 1.9. v 19:30
sobota 2.9. v 13:00, 19:30
sraz před dílnou „Výtvarná polepšovna“
0 comments
add comment

Related articles