Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, se ve spolupráci se SPOK - spolkem pro ostravskou kulturu zapojila i letos do mezinárodního festivalu architektury.
Ostrava - Ve čtvrtek 4. dubna 2013 budou v 18 hodin slavnostně zahájeny tři architektonické výstavy - Le Corbusier / Chandigarh, Nábytek pro historická divadla a Architektura znějící hudbou v ostravském Domě umění na ulici Jurečkova 9. Vernisáž zahájí Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) a zúčastní se jí Anna Olszewska, generální konzulka Polské republiky, Ing. arch. Maciej Motak, reprezentant SARP Krakov, Jaroslaw Denisiuk, ředitel Galeria EL z Elblongu a Milan Pitlach. Expozice jsou realizovány v rámci 5. ročníku mezinárodního festivalu architektury, designu a umění pod novým názvem Archikultura 2013.
První expozice s názvem Le Corbusier / Chandigarh, která bude k vidění do 12. května, představí dílo mezinárodně uznávaného architekta s civilním jménem Charles-Édouard Jeanneret Gris. Nedávno minulých 125 let od narození "papeže moderní architektury" se stalo impulsem pro kurátory Kabinetu architektury v ostravském Domě umění, aby se připojili k řadě aktivit konaných po celém světě, jež mají za cíl připomenout osobnost tohoto geniálního architekta a přiblížit jeho unikátní tvorbu. Je málo tvůrců, kteří v některém uměleckém oboru ovlivnili svou epochu tak výrazně, jak to učinil v architektuře 20. století Le Corbusier.
"Ostravská prezentace se soustředí na Chandigarh, "nové" hlavní město indického státu Pandžáb (Punjab). Město, které obdobně jako Niemeyerova Brazílie vzniklo na zelené louce," říká Tadeáš Goryczka, organizátor výstavy, a pokračuje: "Takto zvoleným tématem i obdobnou formou prezentace, která představí fotografie Milana Pitlacha a skici Le Corbusiera, chceme připomenout pětileté výročí působení Kabinetu architektury na půdě ostravského Domu umění v rámci Galerie výtvarného umění v Ostravě."
Další výstava nazvaná Nábytek pro historická divadla, kterou je možno zhlédnout rovněž do 12. května, seznámí veřejnost prací architekta a designéra Radima Ulmanna. Radim Ulmann je autorem řady realizovaných návrhů i nerealizovaných prototypů zařízení českých divadel. Pro přední česká historická divadla, například Stavovské divadlo v Praze, navrhoval historické parafráze sedadel, která se snoubí s pojetím původních interiérů. Stejně tak dokonale je schopen navrhnout vnitřní vybavení pro současná divadla. Je autorem zařízení Klimešova divadla v Mostě i interiéru Divadla Jiřího Myrona v Ostravě. Expozice představí Ulmannovy divadelní projekty včetně nejvýznamnějšího, technicky nejdokonalejšího, zařízení příležitostného hlediště v Ledeburských zahradách pod Pražským hradem.
"Požadavkem zadání bylo zajistit sezení pro 250 diváků, které by po skončení představení mohlo být odstraněno tak, aby zahrada zůstala ve své původní podobě. Pro uskladnění sedadel byl vyhrazen jen malý prostor pod zahradním schodištěm," vysvětluje Goryczka a pokračuje "Ulmann navrhl vysoce odolné kovové sedačky, které bylo možné jednoduše zapustit do trávníku zahrady, nebo je převážet či stohovat."
Poslední expozice pojmenovaná Architektura znějící hudbou, která potrvá do 26. května, představí návrhy budov určených pro koncertní účely. Výstava představí soubor fotografických koláží, které přibližují na 40 reprezentativních objektů z celého světa zasvěcených hudbě. Přehlednou formou seznámí s rozdílnými přístupy významných tvůrců a architektonických týmů, jakými jsou Frank Gehry, Bernard Tschumi, Massimiliano Fuksas, Coop Himmelb(l)au, OMA, UN Studio, Daniel Libeskind, Renzo Piano, Rafael Moneo a další. Expozice bude také doplněna o modely a projekty Evy Jiřičné a Jana Kaplického.
"Česká premiéra výstavy je skromným příspěvkem i inspirací k opakujícím se diskusím o zřízení samostatného sídla pro Janáčkovou filharmonii Ostrava," doplňuje Goryczka.
Vstupné na jednotlivé výstavy činí 20 Kč plné a 10 Kč zlevněné. Hromadné vstupné pak 50,- Kč plné a 25,- Kč zlevněné, volný vstup je v neděli. Výstavní sály jsou otevřeny úterý až neděle od 10.00 do 18.00 hodin. Výstavy se uskutečňují za finanční podpory statutárního města Ostravy.
Další výstavy v rámci festivalu Archikultura 2013 budou v Ostravě k vidění také ve Výstavní síni Sokolská 26, Ostravském muzeum, Antikvariátu a klubu Fiducia, Slezskoostravské galerii, Galerii Kruh, Galerii Cooltour, Domě knihy LIBREX, Knihovně města Ostravy a v budově Otazník společnosti Intoza.