Olomouc – Jako obrovský posun označilo vedení Muzea umění schválení téměř 600 milionů korun na výstavbu dlouho plánovaného Středoevropského fóra (SEFO) v Olomouci. Rozhodla o tom v pondělí vláda, která stavbu zařadila mezi 17 financovaných rekonstrukcí a novostaveb sídel veřejných kulturních institucí v příštích devíti letech. Muzeum nyní chystá architektonickou soutěž. Projekt má muzeum řadu let vypracovaný od architekta Jana Šépky, ministerstvo ale trvá na architektonické soutěži.
Nová budova nabídne kromě výstavních prostor pro umělecká díla z celé střední Evropy také potřebné zázemí pro chod muzea. Jde především o větší depozitáře pro stále se rozrůstající sbírky či novou knihovnu a studovnu. "Pro nás je to obrovský posun, zadostiučinění a velký úkol do následujících let. Čekali jsme na to dlouho a uděláme vše pro to, aby SEFO stálo. Přístavbu nezbytně nutně potřebujeme," uvedl ředitel Muzea umění Olomouc Michal Soukup.
Podle ministra kultury a bývalého olomouckého primátora Antonína Staňka (ČSSD) se rozhodnutím vlády definitivně otevírá cesta k tomu, aby mohla být stavba zahájena. Vláda v programu Péče o národní kulturní dědictví uvolnila celkem 7,873 miliardy korun, jde o národní dotační program na období 2019 až 2028. Na stavbu SEFO z toho poputuje 593 milionů korun. "Od roku 2007, kdy vznikla idea na zřízení galerie moderního středoevropského umění, je to poprvé, kdy má skutečně garantované finanční prostředky," podotkl mluvčí muzea Tomáš Kasal.
Muzeum umění Olomouc nyní ve spolupráci s ministerstvem kultury chystá novou architektonickou soutěž na návrh budovy SEFO. "Připravujeme výběrové řízení na administrátora, zabýváme se složením soutěžní poroty a především přípravou zadávacích podmínek," doplnil Kasal.
Vybudování SEFO se plánuje přes deset let. Projekt již v roce 2009 vypracoval architekt Jan Šépka. Proluku v Denisově ulici tehdy navrhl zaplnit budovou futuristického vzezření. Ministr kultury Staněk však rozhodl vypsat na projekt stavby výběrové řízení, proti jeho záměru se nedávno ohradilo několik odborníků, kteří Šépkův návrh podpořili. Muzeum však v přípravě soutěže pokračuje, podle Soukupa by měla být připravena v dubnu.
Projekt SEFO stvrdili podpisem v roce 2008 v Olomouci zástupci zemí Visegrádské skupiny. V architektonicky odvážné budově měla být vystavena moderní díla z celé střední Evropy, v zadní části se počítalo se zahradou se sochami i nálezy archeologů, součástí muzea mělo být i mezinárodní badatelské centrum. Nový centrální depozitář má pojmout až 200.000 uměleckých děl, nyní muzeum vlastní 90.860 sbírkových předmětů s tržní hodnotou zhruba dvě miliardy korun.