archiweb: Porota měla na posouzení každého projektu jen pár minut, viděla pouzejednu plachtu a mohla posuzovat až jeho konečnou podobu. Nás by přestozajímala cesta a vývoj projektu v průběhu semestru. Můžeš se ohlédnout ashrnout cestu, jak se upřesňovalo zadání, pilovala podoba a prospívaly konzultace?
Štěpán Braťka: Chtěl jsem si vyzkoušet navrhnout něco do úplně neznámého prostředí a zúčastnit se mezinárodní architektonické soutěže. Vlastnímu návrhu předcházelo dlouhé hledání, shromažďování a analyzování informací o Rwandě. Poté jsem měl vcelku jasnou představu, jak bych chtěl, aby klinika vypadala, zbývalo tedy vyřešit rozdělení stavby do dvou etap, vyřešit typologii a dispozice pro dané podmínky.
archiweb: Průvodní zpráva k většině projektů vzniká poslední noc před odevzdávkou, čemuž pak odpovídá stylistická úroveň. Nedůležitost psaného slova jde ruku v ruce s veřejným tajemstvím, že "arhitekti nečtou a jen si prohlíží." Dokázal byste přesto v několika stručných větách popsat svůj vítězný projekt?
Štěpán Braťka: Dětská klinika se ukrývá těsně za bambusovou ohradou a je složena z několika menších objektů. Mezi jednotlivými hmotami jsou vloženy betonové válcové nádrže na děšťovou vodu, tím vzniká intimní vnitřní prostředí kliniky. Ve Rwandě jsou dvě období dešťů a dvě období sucha, nejvíce zde prší od března do května, zatímco nejsušší měsíce jsou od června do září. Kapacita nádrží by měla pokrýt spotřebu vody po toto suché období. Na zahradě kliniky se nachází zastřešený pavilon sloužící jako učebna, kuchyně i noclehárna. V návrhu je kladen velký důraz na použití lokálních lehko dosažitelných materiálů a místních stavebních technik. Stěny jsou navrženy z cihel vyrobených přímo na stavbě z hlíny, slámy, vody a trusu, sušené buď přímo na slunci nebo pálené v pecích. Na objektech jsou provedeny hliněné venkovní omítky. Jako střešní krytina je použit trapézový plech, který je vhodný pro sběr dešťové vody. Zastřešení nese dřevěná konstrukce z kmenů eukalyptu.