Výzkumné a vývojové centrum TARGET TECHNOLOGIE

Výzkumné a vývojové centrum TARGET TECHNOLOGIE
Target Technologie je výzkumné a vývojové centrum v Benátkách nad Jizerou. Firma, které prostory patří, se již nějakou dobu zabývá výrobou ocelových komponentů pro automobilový průmysl a potřebovala v prostorách vlastní haly vybudovat zázemí pro jejich výzkum a vývoj.

S investorem jsme se shodly na výrazu interiéru, který měl být minimalistický a nadčasový se surovými industriálními prvky, jako jsou přiznané betonové nosníky, rozvody vzduchotechniky či trapézový plech na stropě vestavby. Zároveň měl ale být vybaven designovými kusy nábytku, které odolávají zubu času nejen vzhledem, ale hlavně také kvalitním provedením.

Na projektu jsme se podílely od začátku stavby a navrhovaly tak i některé prvky, které mají už téměř přesah do architektury,  jako celkovou podobu nově postavené bílé "kostky", vsazeného prosklení bez dělení, dispozice místností a hlavně pak také dominantní schodiště z červeného perforovaného plechu.

Do typové průmyslové haly tak byla vestavěna minimalistická bílá kostka s prosklenými průhledy sloužící pro firemní prostory tohoto centra - laboratoře a kancelářské prostory. Laboratorní část prostor se nachází v přízemí a je zcela přizpůsobena svému odbornému účelu. Naším úkolem bylo především vyřešit interiéry kancelářských prostor v 1.NP, sestávajících se z velké místnosti, která slouží zároveň jako zasedací místnost i společné pracoviště se stoly a úložnými prostory pro zaměstnance. Dále je v tomto patře soukromá kancelář majitele firmy, kuchyňka umístěná v chodbičce a wc s umývárnou.

Kostka je na fasádě nasvícena minimalistickými nástěnnými svítidly od firmy Deltalight.  Na straně hlavního vstupu upoutávají pozornost podsvícené hexagony vycházející z firemního loga, ve kterých je pak vyfrézován název společnosti. V celém interiéru se opakuje umírněná barevnost v šedobíločerné, která je místy doplněna promyšlenými akcenty v signální červené barvě. Červené je i dvojramenné schodiště, které je bezesporu dominantou celého nově vzniklého prostoru. Záměrem bylo vytvořit vzdušné, extravagantní schodiště, které by působilo lehce a jakoby bylo vyrobeno z jednoho kusu plechu.

V původním projektu ale bylo počítáno se samonosným schodištěm, proto pak nebylo snadné dosáhnout žádané lehkosti a zároveň funkčnosti. Při jeho výrobě jsme bedlivě hlídaly při častých návstěvách kovovýroby každý detail a vše neustále konzultovaly se statikem, aby provedení zachovalo čisté a tvarově co nejjednodušší.

Nábytek do hlavní velké místnosti, která slouží zároveň jako zasedací místnost i jako open space se čtyřmi místy, je od firmy Vitra (výškově nastavitelný konferenční stůl, židle a skříně zabudované do niky). Minimalistická stropní svítidla Supernova od Deltalight jsou nainstalována v kontrastu s žárovkami v betonových objímkách zavěšených na různobarevných textilních kabelech od českého designéra Jakuba Velínského. Zajímavým prvkem jsou i použité radiátory a to sice velmi průmyslově působící typ Spiral od českého výrobce, firmy Isan v antracitovém odstínu. Velká část zařízení byla také zhotovena truhlářskou firmou přímo na míru tomuto prostoru a to opět v bílé a šedé barvě, a to zejména tzv. meeting point, ke kterému skvěle sedí červené barovky potažené kvalitní vlněnou látkou, které pro Moroso navrhla Patricie Urquiola.

Tvarově pak s obdélníkovým tvarem meeting pointu koresponduje malá kuchyňka v chodbě,  která  byla opět zasazena do pravidelné niky vytvořené snížením stropu pomocí sádrokartonového podhledu. Červené úchytky a dřezová baterie dodaly bílošedé kuchyni potřebný akcent červené.

V menší kanceláři, která slouží jako pracovna majitele a která měla dle zadání mít stroze pánský styl, se majestátně vyjímá rozměrný pracovní stůl Ad hoc Executive table navržený Antoniem Citteriem pro firmu Vitra. Je doplněn ikonickou Aluminium Chair od Eamsových v černé kůži. Za zmínku jistě také stojí lampa Toio od firmy Flos, která odkazuje na podobnost s automobilovými lampami a tak skvěle zapadá do konceptu této realizace. K doladění surového industriálního charakteru byl sedací nábytek od Ligne Roset doplněn betonovým stolečkem od firmy Gravelli. Ozdobou místnosti je také červený speaker od Bang Olufsen a designový větrák.

V umývárně a na WC je na stěnách použita designová cementová stěrka Microtopping od firmy Ideal Works a z betonu je dokonce i minimalistické na míru vyráběné monolitové umyvadlo ozdobené červenou baterií od firmy Trés. Při výrobě tohoto umyvadla bylo potřeba sladit práci více řemeslníků, respektive pak truhláře, který nejdříve vyrobil konstrukci z voděodolné překližky, která byla následně potažena vhodným typem stěrky. Hlavním vizuálním bodem této malé místností je ale bezesporu antracitový nástěnný radiátor Clip of firmy P.M.H..

Na podlahy byly použity kvalitní podlahové krytiny pro komerční účely, a to sice zátěžový metrážní koberec v kombinaci s přírodním kaučukem, který je pro své vlastnosti instalován v místech s velkou zátěží jakou jsou například nemocnice a veřejné prostory í a měl by tak být velmi odolný na opotřebení. Kaučuk vytvořil dojem bezespárové podlahy, typické pro industriální prostory při zachování ideálních užitkových vlastností, jeho použití jsme pak následně ve svých dalších realizacích po této dobré zkušenosti rády zopakovaly.
0 comments
add comment

more buildings from Martina Schultes, Linda Povolná