Víkendový dům Kangaroo Island

Víkendový dům Kangaroo Island
Completion:7.2020
Area:206 m2


Technický spoluautor: Dick Clarke - Envirotecture
Návrh interiéru: Pavel Horák
Realizace: Prodesi/Domesi & Envirotecture
Realizace na místě: Yard Brothers
Postavit víkendový dům pro investora původem z Německa na australském ostrově Kangaroo Island, byla pro českou firmu velká výzva. A vzdálenost určitě nepředstavovala největší problém. Jak potvrzuje architekt Pavel Horák, který „byl nucen“ kvůli stavbě strávit v Austrálii dvě své dovolené: „Pokud jsou lidé na jedné vlně a dostatečně motivovaní, nevadí, když jsou rozptýlení po celém světě – i tak můžou společně třeba postavit dům a vzdálenost nehraje roli.“

Na počátku spolupráce investora s architekty byla náhoda – seznámili se přes společného obchodního partnera na Slovensku, kde byl investor (původem z Německa) služebně. Jeho původním záměrem nebylo postavit dům s českou firmou, ale zajímal se o technologii stavby z dřevěných panelů CLT, a proto vyrazil do Domesi Concept House v Budíkově. V rámci návštěvy ukázkového domu si ale velice porozuměli s architektem Pavlem Horákem, což vyústilo až v návrh a stavbu domu.

Samotná lokalita má svá specifika – Kangaroo Island je ostrov dostupný pouze trajektem. Veškerý materiál – dřevěné konstrukce, biodesky, akustické panely, dveře a další – bylo třeba posílat v lodních kontejnerech. Obzvlášť stresující byl převoz velkých oken – ty neputovaly z Evropy, ale „jen“ z australské pevniny. Zajímavostí je výpočet uhlíkové stopy, kterou si nechal vypracovat majitel domu – ekologický nadšenec: i přes převoz všeho na velkou vzdálenost, byla náročnost stavby ze dřeva na životní prostředí stále nižší, než by byla v případě, že by se dům stavěl z klasického zdiva z místních – nepřevážených materiálů. Kromě vzdáleností, bylo také třeba „poprat se“ s místním klimatem, s ochranou proti termitům a také se zvýšenými požadavky na protipožární ochranu. S tím vším a také s komunikací s úřady pomáhala místní firma – Envirotecture.
Během stavby byla pak velkou výhodou zkušenost českého stavebního manažera, který v minulosti pobýval na Novém Zélandu, znal místní klimatické podmínky, a vše tak zvládl uřídit na dálku – z pražské kanceláře.

Dvousetmetrová plně soběstačná dřevostavba stojí na písečné duně – bylo tudíž třeba založit ji na pevné ocelové konstrukci. Je otočená k severu – s výhledem na zátoku. Fasáda je částečně oplechovaná, což bylo požadavkem pojišťovny coby součást protipožární ochrany. Dům je postavený z CLT panelů ve standardu pasivní stavby a je zcela soběstačný, což je na ostrově klíčové. Využívá solární energii, na elektřinu ze sítí je připojený jen pro případ nouze. Jeho součástí je také nabíjecí stanice na vůz majitele, který tak při svých víkendových cestách na ostrov „neškodí“ přírodě výfukovými plyny a spotřebou nafty. Pod domem a vedle domu je několik velkoobjemových nádrží na sběr dešťové vody, která slouží ke spotřebě v domě, ale také pro případ požárů.

Půdorysem dřevostavbu tvoří tři kostky překryté velkorysou střechou, která pod sebou ukrývá prostorný obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, tři ložnice, dvě koupelny, technickou místnost a prádelnu. Dům má krásný výhled na zátoku a pláž. Interiéry navržené architektem Pavlem Horákem vynikají pohledovým dřevem. Dominantním prvkem je lustr nad jídelním stolem od české firmy Brokis.
Prodesi/Domesi
1 comment
add comment
Subject
Author
Date
show all comments

more buildings from Prodesi