39 comments
hezké
chitektar
| 17.12.07 12:32
Příjemné, Lábusův vliv se nezapře
Chtělo by to celkovou situaci, aby byla zřemá proporce domu k pozemku - zahradě.
fajn
Vích
| 17.12.07 05:38
Zajímavé, jsem trochu zmaten tou kombinací citací z tradičního francouzského domu, funkcionalismu a secese, ale osvěžující změna.
... proč zmaten?
chitektar
| 17.12.07 05:51
Potřebujete škatulku, nějaké slohové zařazení? Co třeba revival individualistické moderny
fajné
Pietro
| 17.12.07 05:48
moc příjemná vilka....
pěkné
honza
| 17.12.07 07:07
velmi zajímavé, přístup k moderní architektuře který se u nás příliš nevidí. A myslím, že je to škoda, protože to vyloženě funguje. Ten druhý návrh se mě ale líbí snad ještě víc... vzpomněl jsem si na "modrou nástavbu" od MVRDV, ale jen vzdáleně samozřejmě. Proporčně je ten návrh mimořádně příjemný. Hluboce doufám, že pánové Císler - Hnilička budou tento estetický přístup dále rozvíjet k dokonalosti, a že vila v Roztokách nezůstane jako ojedinělost.
re ... proč zmaten?
Vích
| 17.12.07 08:03
ne zmaten, škatulku, tu já si najdu hned, je to jasný "crossover". Jen, že je to trochu mix labradora s vlčákem, tak jsem to chtěl zreflektovat, ale je to fajné štěně. Ta budka na střeše, ta mi nic neříká.
.. no to musím souhlasit
chitektar
| 17.12.07 09:26
Varianta s měděným domkem na střeše ala Didden Village (tím nemyslím, že by pánové opisovali mi přijde na hraně grotesky ... klient prokázal z mého pohledu vytříbený cit pro uměřenou eleganci a příliš "rozjívené" architekty vrátil na zem ..
povedené
robert
| 18.12.07 09:34
Fasáda do zahrady je krásná. Bosovaná nástavba s korunovou římsou na mne působí trochu těžce. Nabízelo se řešení s korunovou římsou dokola o patro níž s napojením na průběžnou markýzu v zahradě a v uliční fasádě k ní nástavbu sklonit. Pěkná přestavba to je.
uff
uf
| 18.12.07 02:58
z te adorace jsem trochu zmaten )))))) to vazne nevidite jaka je to sragora?
... a proč ufe?
chitektar
| 18.12.07 02:43
Proč je to srágora, je to jenom v odlišnosti našich optik, nebo máte nějaké věcné výhrady?
Roztoky
Palos
| 19.12.07 11:32
No nevim, stavba je to spise soumerna nez expresivni, ale zajem zaslouzi. Na druhe strane jsou v Roztokach i architektonicky zajimavejsi domecky, nejenom z nove zastavby. V te jsou bohuzel i kandidati na pecku roku.
Troglodytní dispozice?
Tomáš Snopek
| 19.12.07 08:41
Co je to troglodytní dispozice?
...
chitektar
| 19.12.07 08:47
http://cestujeme.name/FotogaleriePohlednice/?id=3554&as=50
chitektarovi
Tomáš Snopek
| 20.12.07 07:06
Díky za link na obrázek. Věděl jsem, že troglodyt je obyvatel jeskyně, jeskynní člověk, přeneseně zaostalý člověk, a že troglodytní obydlí je jeskyně. Pochopil jsem, že básníci chtěli říct, že místnosti v domě před přestavbou byly malé, stísněné, tmavé. Čili že dům měl před přestavbou dispozici jako troglodytní obydlí a že tato dispozice byla jaksi zaostalá. Jen mě napadlo, jestli je „troglodytní dispozice“ totéž co „dispozice troglodytního obydlí“. Nejspíš ano, když se v té větě mluví o domu. Mně se ale na mysl nutí nejdřív: Troglodytní dispozice = dispozice, sklon, předpoklad, který je vlastní jeskynnímu člověku. Opravdu zaostalý troglodyt má třeba dobré dispozice pro snášení nepohodlí. Nebo místo jeskynního člověka dosadím člověka vůbec nebo jiného člověka, černého. A mám lidskou dispozici a černošskou dispozici, což jsou zjevně sklony a předpoklady vlastní těm lidem. No, moje chyba. Kdo mluví? Jazyk mluví.
nad časem
kuzemenský
| 21.12.07 10:29
Hezká práce. Gratuluju.
Velkolepý obytný prostor zahrady a střecha
Tomáš Snopek
| 21.12.07 04:22
Prosím o vysvětlení, jak autoři přestavby „artikulují“, tj. článkují velkolepý obytný prostor zahrady. Informují nás o tom, jak je prostor vymezen. Ne však o tom, jak je artikulován. Na prstech jedné ruky jsem napočítal 14 článků/artikulů, pražské artikuly byly čtyři. Kolik článků má velkolepý obytný zahradní prostor vily v Roztokách? Souvisí to s tím, že fasáda do zahrady má čtyři osy? -- Na přestavbě mě zaujalo, jak autoři rázně artikulovali střechu. Ta stará střecha byla troglodytní a dům paralyzovala. Jen škoda, že investor zvolil konzervativnější variantu. Varianta s domečkem je artikulovanější. Investor má zkrátka konzervativní sklony. Ovšem zdravě konzervativní, ne jeskynní.
trvám...
ondrejcisler
| 21.12.07 11:36
na každém jednom slově a jeho přesném tvaru. Neuberu nic, nic nezměním a nic nepřidám.
První problém jste, pane Snopku, rozklíčoval přesně, a nádavkem se Vám na mysl vnutil význam, který text v žádném případě neobsahuje. Inu - máte fantazii.
Ve zbytku případů jste ale spíše pohořel. Evropské jazyky běžně znají použití slovesa artikulovat ve významu dávat něčemu formu, myslím zejména formu ideální, vědomě pojatou, převáděnou pak do konkrétního tvaru. V tomto kontextu pak zcela běžně zaznívá sousloví "artikulovaný prostor", "artikulace prostoru" apod. I čeština tomuto explicitnímu slovnímu spojení dobře rozumí, a také ho běžně používá. V daném případě mne nenapadají slova vhodnější. Ano, prostor této zahrady je po našem zásahu skutečně více členěn, tedy vzhledem k lidskému užívání přesněji artikulován. (Mimochodem - artikulujeme i hudbu nebo malbu, prostor umíme artikulovat architekturou či sochou atd.)
O střeše jste si pak už zcela zaimprovizoval, aniž byste se skutečně vyjádřil.
Jen jestli Vy se nenudíte?
kruhem zpět na začátek :)
chitektar
| 22.12.07 01:30
Ad pan Cisler - ponechám stranou jazykovou, či pojmovou stránku a požádal bych uctivě o přiložení celkové situace, ze které bude patrná proporce domu vůči výše zmiňované artikulované zahradě ... большое спасибо
ad: kruhem zpět na začátek :)
ondrejcisler
| 22.12.07 02:24
máte, milý pane kolego, samozřejmě naprostou pravdu. Akorát nevím, jestli nebude nevhodné rušit pány redaktory z archiwebu v tomto období. Zkusíme to, co to udělá.
Panu Císlerovi
Tomáš Snopek
| 28.12.07 12:35
Spíše pohořel? Myslím, že se nedá říci „spíše pohořel“. Když někdo pohoří, pohoří úplně. Snad by mohl zčásti pohořet. Vystoupí třeba s deseti artikuly, se šesti pohoří a se čtyřmi má úspěch. Zčásti pohořel, ale ne „spíše pohořel“. -- Nenudím se, děkuji za optání. -- Pokud jde o fantazii, tu právě vůbec nemám. Následkem toho byla malá potíž s troglodytní dispozicí. Můj mozek pracuje čistě mechanicky. Troglodyt je jeskynní člověk, postaru také jamník, jamožilec. Člověk, který obývá jeskyni nebo jámu, doslova člověk, který vstoupil do jeskyně nebo do jámy. Trogle je řecky jeskyně, dyo (doufám, že jsem to nezkomolil) vstoupit, vejít, sestoupit. Adjektivum troglodytní je odvozeno od troglodyta, jeskynního člověka, nikoli jeskyně. Troglodytní = vlastní jeskynnímu člověku, jamožilcovo. Platí tedy troglodytní dispozice = jeskynní dispozice? -- Pokud jde o artikulaci zahrady, myslím, že „artikulujeme velkolepý obytný prostor zahrady“ je příliš odtažité. A zahrada určitě není velkolepá. Trochu přiléhavější by myslím bylo, kdybyste napsal např.: „Rozlehlá zahrada dostala přesnou, určitou formu.“ Ale prosím, artikulujte. Zvlášť když přitom rezonujete. Měl bych jen tu výhradu, že genius loci je nějak neživotný. -- Doufám, že jsem Vás příliš nezdržel artikulováním prázdné slámy. Přeji Vám do budoucna mnoho zdařilých artikulací.
pěkné
raxek
| 02.01.08 09:39
jsem z Roztok a dům se mi moc líbí, místo je to skvělé, mimochodem sousedí se sportovním areálem, na který musí být z terasy krásný výhled, v Roztokách není mnoho novostaveb, které by stály za řeč, duch prvorepublikových vilek se postupně utápí v hrůzách a nudě satelitu, proto jsem rád za každou, pro mě, zdařilou stavbu.
Fajné
MaP
| 17.01.08 04:24
Z původního troglodytního obydlí vskutku zůstalo jen pramálo, vlastně nic. Mám pocit, že se dívám na zcela jiný objekt. Vlnky na fasádě považuji za velmi zdařilé, příjemně opticky snižují výšku stavby a "ozvláštňují" ji. Na horní terase si dokážu představit, že snídám, obědvám, ale i trávím pozdní večer, to vše v harmonii s přírodou a výhledem do okolí. Pravidelnost, jejímž zastáncem nebývám, je krásně vykompenzována nejvyšším patrem budovy. V této souvislosti musím podotknout, že první návrh s "budkou" nahoře považuji za podivný komplot velkorysého pojetí stavby s kůlnou na střeše. Pravděpodobně sedlová střecha oné budky způsobuje asociaci s kůlnou. Realizovaný návrh pokládám za lepší a důstojnější řešení. Že na výsledku můžeme spatřit prvky klasicismu, moderny, či funkcionalismu mi absolutně nevadí. Přijde mi, jakoby z každého stylu autoři vzali rozhodně lepší, ne-li nejlepší. Opravdu moc dobré. Jediné kousavé, co mě napadá, je spekulace, jestli za 12 mega nebylo technicky jednodušší postavit ten barák rovnou jako nový.
Artikulovat
Přemysl Frantík Kuchař
| 19.01.09 02:32
Barák je pěknej. K polemice: Slovník cizích slov: artikulovat - 1. vyslovovat hlásky, 2. vyjadřovat se. Jiný význam v češtině nemá. Kdysi kdosi - v roce 1992 - blbě přeložil z cizího referátu a "obšťastnil" nebo "ozvláštnil" češtinu o tento nesmysl. A protože jsou lidi v zásadě opice, aby se opičili, anebo snobi, aby se odlišili a byli "lepší, jiní" než šedá mlčící většina, rychle se toho blbové chytli. Připomíná mi to silně buditelskou čistonosoplenu (naštěstí v nenávratnu) nebo z poslední doby Havlovo "smysluplně" - zde obzvlášť to nabralo mezi blby velkou oblibu. Takže, chytrému napověz.... Podle zpěvu poznáš kosa nebo taky: otvírej hubu, jak ti zobák narost. "Světovost" se dokazuje jiným způsobem, ne papouškováním blbého. Klasik: nejhorší je srážka s blbcem. Koukám na vaše stránky, modlím se aby vaše Hradčanská nevyšla, tady takovej krásnej volnej prostor - všechno zazdít, zabetonovat, ten hnědej bunkr mi připomíná řopíky nebo pevnost Hanička na severu, prostě betonová loby, zrovna tak terasy Košíře.... ale dle všeho podle vašeho tónu polemiky to nejlepší z projektů na světě a běda tomu, kdo začne pochybovat, polemizovat, nedejbože kritizovat, potom artikulací prostoru a muziky a já nevím čím ještě do něj hlava nehlava ... pcha
Artikulující Kuchař
Josef Čančík
| 19.01.09 07:24
Ještě lépe než podle papouškování, pozná se blbec podle omezenosti. To, že máte doma špatný slovník cizích slov, pokud vůbec nějaký máte a nepoužíváte pouze těch vebových pochybné kvality, neznamená, že slovo artikulovat nemá košatějšího významu, než Vámi objeveného. Kdo nechodil za školu ví, že artikulovat znamená minimálně také článkovat, členiti, děliti... Ovšem v odborném jazyce můžete artikulovat také třeba kloubem, tedy jím pohybovat apod. Obdobně otevřený je zřejmě také váš kritický pohled na architekturu a urbanismus, soudě dle vašeho apriorního odsudku tvorby atelieru hca... Ono myšlení může člověka i bavit... Je potřeba se otevřít, dát prostor pluralitě názorů, pohledů i zdrojů informací a zapomenout na předsudky. Zkuste to ;o) ...pcha
Pane Čančíku, oni jsou hlava
Václav
| 20.01.09 08:33
Pane Čančíku, oni jsou hlava! Proto jsou taky v Putimi vachmajstr.
Na to bych nikdy nepřišel a ani ve škole jsme to neměli, že artikulovat znamená článkovat, členiti, děliti. Půjdu se honem podívat a budu evaluovat jestli doma nemáme rázně artikulovanou střechu. Možná bude ta naše střecha explicitně artikulovanější, než ta vedlejší. Možná to ale tak nebude a potom by to byla nepříjemná ale smysluplná disparita a možná i pluralitní deseminace.
Václave
Josef Čančík
| 20.01.09 11:42
pane Václave, nejsme ve vědomostní soutěži na Nově, ale přesto je potěšující, že Vy jste vzdělanec. Jen mi nějak nedochází, proč to nutkání znalost demonstrovat. Buď jste mluvčí Přemysla Frantíka Kuchaře, na jehož způsob kritického myšlení bylo reagováno, nebo mne napadá to o potrefené huse. Nicméně je dobře, že snídáte vtipnou kaši :o)
Čančíkování
habrdo jedno
| 20.01.09 01:12
Je úžasné hledět na velkolepého čecha jakéhosi, jak namydlen Indulonou se drápe do Evropy. Heleme se, potrefená husa; měl jsem kdysi cancák, kamsi zapadl, po drahných letech přišel na svět, to jsem se nachechtal, to krásné nevědomé mládí, tak mi to čančíkování připomnělo malého pepíčka ze druhé třídy obecné chlubícího se právě jejím absolutoriem; ... ke hca; architektura by neměla znásilňovat prostor, tím méně člověka; na webu: prostor Hradčanská ateliéru hca je brutální, skličující svým uzavřením před sluncem a větrem pod tlakem ceny za stavební metr pozemku nacpáním co nejvíce metrů kanceláří pro známého developera, k bydlení určitě ne; historie se opakuje: v Břevnově u kláštera kdysi bolševik postavil betonové kaskádové terasy k bydlení pro STB aby ucpal pohledy ze širokého dalekého okolí na nádhernou stavbu se zahradami svého nejúhlavnějšího domácího nepřítele k zapomnění, ututlání; to se samozřejmě nepovedlo, myšlenka je věčná; co se povedlo ale dokonale, že ta betonová monstra jsou k nebydlení, k nekoukání, je to plíseň kdysi nádherné třešňovky za zdí kláštera; tady asi pramení mustr ateliéru hca nechca pro kaskádu a pro betonovou lobby pro několik milionových horních na hraně strahovské pláně do Košíř; budoucnost je čeká stejná, zešedivělá, potemnělá - stejně jako buňky STB; škoda energie, hmoty, práce, času; ...študáci v normalizaci projektovali panelová monstra po celé zemi, ze všech měst po kraji českém na nás čumí zubatá cimbuří dusící nádherná centra; ...hca... = normalizace po letech znovu okolo nás; význam slova artikul = článek, odstavec, z toho zřejmě pán vychází při obhajobě blbů, ale že košatost mluvy? - prostor zahrady je více artikulován - místo: zahrada je více členěna - nebo ještě lépe - Vltava B.Smetany je artikulována - by byla okolo nás běžně používána? Zřejmě my všici potížisti jsme právě spadli z jiné planety na vysoce intelektuálně artikulovanou platformu tohoto webu. Zdarec
předchozí...
ondrejcisler
| 20.01.09 04:26
...zajděte si k psychologovi. Anebo žijte tak, abyste mohl být spokojen. hca Vám v tom bránit nebude..
habrdo jedno nebo druhé
Josef Čančík
| 20.01.09 05:26
Tak mám pocit, že to už je úplně mimo. habrdo jedno nebo druhé (pod všemi svými anonymními identitami) má své mindráky, které se netýkají tvorby hca, Ondřeje Císlera, ba ani textů jeho autorských zpráv. Košíře zamotá s STB a ideový projekt v rámci europanu spojí s jakýmsi známým developerem. A přitom to začalo Císlerovým jasně srozumitelným "artikulovaným prostorem zahrady". Ach jo... ty internetové diskuze. Člověk k nim nemá od práce odbíhat... PS: ale "čančíkování" to je hezké, tím jste mne pobavil. Zapíšu si to do cancáku...
ad ondřejcisler a Josef Čančík
Václav Průcha
| 20.01.09 05:31
Je zajímavá souvislost v tom, že kdo z diskutujících blábolí, plká či čančíkuje v termínech "artikulovaná střecha, čistá architektura, Lábusův vliv, kvalitní detail, architektonický počin, vizionář, organická architektura aerodynamické vyznění, krása pohledového betonu...." je téměř vždy nekritický až hysterický obdivovatel zeleného chrchlu, černého rejnoka a autobusového monstra.
.pane Průcho
ondrejcisler
| 20.01.09 08:37
spletl jste si vlákno, pane Průcho. tady se o Kaplickém nepsalo. Každopádně zůstaňtě kritický a nehysterický. Neplkejte, neblábolte apod.
tedy ten pan cisler...
Jan Sommer (hles z hnojiste)
| 20.01.09 10:35
Pane Průcho, nechci Vás získávat pro cokoliv, ale za sebe Vás vítám na páně Císlerově hnojišti dějin. Nevím, zda mohu z Vašeho strohého sdělení přesně určit, jak je myšleno (ano, architekt by na jedné řádce řekl vše podstatné). Nevím, co je to za diskusi, když se řekne, že je někdo hysterický. Podle mého by měly být mazány příspěvky, ve kterých je kdokoliv oflastrován jako hysterik (za sebe si to nepřeji, nechť "navěky" slouží jako doklad mentality toho nebo onoho demokrata). Ale jak vím, a nemohu dokázat, jsou nepublikovány příspěvky, ve kterých hýřím daleko mírnějšími kalibry.
Jsem toho názoru, že by architekti neměli o architektuře mluvit.
ondrejovicislerovi
lidumil
| 21.01.09 02:25
...nová Hradčanská artikulace prostoru? jak čím proč? smrad auťáků autobusů zavřeme mezi co? a proč?...prosilbysemsi vysvětlit co tím chtěl básník říct zkuste si to tady obhájit neironizovat neplkat neblábolit chvíli mluvit jak zobák narost ne snobárnu ... asi argumenty došly budeme odlišnosti zavírat rovnou do Bohnic Václav Průcha trefně ironizuje artikulace až do nevědomí artikulací čeho vlastně... psychologa na vás jak reagujete když má jiný názor ...je sranda jak musíte mít porád poslední slovo já já já jenom já čoveče dyk sou nemocnej v tej vejšce kam narostli došlo jim to?
.to jsem si dovolil dost....
ondrejcisler
| 21.01.09 06:11
... vypadá to, že se budu muset omluvit. Použil jsem slovo, které nepatří do množiny těch cca tří tisíc, které jsou v českém veřejném prostoru povoleny. Navíc jsem si ho dovolil použít ve spojení, které není normalizované. Ale Kulturní Policie naštěstí včas zasahuje a vše vysvětluje.
Artikulující Kuchař Josef Čančík 19.01.09 19:24
Přemysl Frantík Kuchař
| 22.01.09 11:42
Pro pořádek ke "správným" slovníkům:
Vážený pane Kuchaři,
v Novém akademickém slovníku cizích slov najdeme u slovesa artikulovat pouze významy 1. tvořit, vytvořit, vyslovovat, vyslovit hlásky, 2. vyslovit, formulovat. V němčině má artikulieren význam členit, vyslovovat; v angličtině articulate artikulovat, článkovat, členit, skloubit, sestavit, nastavovat; ve francouzštině articuler článkovat, vyslovovat, skloubit, spojit. V žádném z uvedených jazyků včetně češtiny jsme tedy u artikulovat a jeho ekvivalentů nenašli význam dávat formu. Spojení artikulace prostoru se v češtině objevuje jen velmi zřídka. S pozdravem
Jakub Dřímal
Ústav pro jazyk český AV ČR
oddělení jazykové kultury - jazyková poradna

jak říkám - jsem mimo místní normu.
ondrejcisler
| 22.01.09 05:39
nemám čas, tedy jenom namátkou:

http://en.wikipedia.org/wiki/Articulation_(architecture)

Nikde jsem nenapsal, že jsem dal prostoru formu. Z toho co tady Frantíku vaříte je zjevné, že nechápete pořádně, co je forma. Já jsem prostor rozčlenil - tedy artikuloval. Účelně, krásně, troufám si tvrdit, že i monumetálně. A to se v Čechách, jak správně potvrdil pan Dřímal, nesmí. Je třeba to potírat a zaplať Bůh, že na to máme dsotatek odborníků.
Troglodytní obydlí je
popolka
| 03.03.09 04:49
Troglodytní obydlí je zahloubené do zemně (skály), nalezneme ho třeba v Číně ve sprašových oblastech. Jsou to díry do země až 9m hluboké se schodištěm, z ústředního dvora se rozebíhají jednotlivé příbytky.
Ondřeji, ty jsi v normě, i když často lépe nebýt...
Josef Čančík
| 03.03.09 10:30
Přemysl Frantík Kuchař začíná rekapitulovat. Také jsem se podíval v diskuzi nazpět, abych se zorientoval. Jazykové okénko začalo tímto tvrzením Přemysla Frantíka Kuchaře: "...artikulovat - 1. vyslovovat hlásky, 2. vyjadřovat se. Jiný význam v češtině nemá..." z 19.1. Na to následovala reakce, uvádějící význam onen dotčený význam "členiti, článkovati,...". Frantík učinil úkrok: Význam "členiti, článkovati,..." přiznává alespoň angličtině či francouzštině. Češtině jej stále upírá, aby neztratil tvář. Můj slovník cizích slov není Nový...je starý, ohmataný, ještě prvorepublikový, ale nemyslím, že by od těch dob čeština Kuchařem rozporovaný význam zapomněla. Ovšem nakonec má Přemysl Frantík Kuchař pravdu. Artikulovat skutečně nemá význam "dávat formu". Ale to jsem tady přeci nikdy netvrdil!!! "Artikulovat" ještě nemá spoustu význymů. Přesněji všechny, krom těch, které má :o). Pokud o to šlo Přemyslu Frantíkovi Kuchaři, byla dosavadní diskuze zbytečná... Přemysle Frantíku Kuchaři, slibuji, že v žádném rozhovoru s Vámi neužiji sloveso artikulovat ve smyslu "členiti" neb vím, že byste mi neporozuměl. Také Vám mohu odpřísáhnout, že jsem si nikdy nemyslel, že by dotčené sloveso mohlo nabývat významu "dávat formu". Věřím, že stejné Vám rád slíbí i Ondřej Císler. Jen nám prosím ponechte právo mezi sebou artikulovat své myšlenky o členění prostoru, jak uznáme za vhodné...Díky.
Váženému panu Josefu Čančíkovi
Václav
| 04.03.09 04:31
Pane Čančíku, ano klidně si dál artikulujte své myšlenky o členění, článkování, dělení prostoru, či jinak dle Vašeho výkladu, artikulujte své myšlenky o artikulování prostoru, protože všichni vědí, že oni jsou hlava.
Hluboce se před Vámi skláním a přejí Vám do budoucna mnoho kvalitní artikulované artikulace.
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.

more buildings from Aoc architekti hnilička — císler — architekti